Nincs még egy olyan hely a második világháború utáni Európában, mint a Brandenburgi kapu, amely egyformán jelképezi a kontinens megosztottságát és egységének helyreállítását is – fogalmazott Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter Berlinben szerda este, ahol Magyarország rendhagyó ünnepi koncerttel búcsúzott az uniós elnökségtől.

A Brandenburgi kapu hosszú időn át szolgált üzenetként a demokratikus világ minden politikusának: amíg nincs szabad átjárás a tér egyik oldaláról a másikra, addig Európa egésze is megosztott marad – muatott rá a miniszter. Hangsúlyozta: éppen ezért bír különös jelentőséggel, hogy ma pont ezen a helyszínen adja át Magyarország szimbolikusan az európai uniós elnökséget Lengyelországnak. Két olyan állam képviselői vannak ugyanis jelen, akik bő két évtizeddel ezelőtt még legfeljebb Berlin kelet-nyugati hátárig juthattak volna – az egykori NDK oldala felől.

Fotó: Szabó Alida

Számunkra Európa mindig is értékválasztás volt: a kommunista diktatúra idején úgy tekintettünk a Fal túloldalára, mint ahova nem csak fizikailag, hanem szellemileg is szeretnénk visszatérni. Európa nekünk nem egy absztrakt kategória, nem is csupán egy szövevényes intézményrendszer, amiben eligazodni igyekszünk, hanem az a közösség, amihez minden civilizációs szállal kötődünk – mondta.

Navracsics Tibor a magyar elnökség sikerei közül kiemelte a horvát csatlakozási tárgyalások lezárulását, a Roma Stratégia kidolgozásának uniós szintre emelését, illetve a totalitárius rendszerekről szóló tanácsi következtetések elfogadását.

Magyarország és Közép-Európa talán legnagyobb lehetősége bebizonyítani, hogy a közös történelem, a szabadság szeretete és a nemzetek közti együttműködés nem puszta vágy, hanem egy olyan ügy, amiért érdemes áldozni, dolgozni – nyomatékosította a minsizter.

Fotó: Szabó Alida

Az ünnepi est keretében Magyarország jelképesen átadta az elnökségi stafétabotot az Európai Unió következő soros elnökének, Lengyelországnak. A stafétabot ebben az esetben egy integrációs kerékpár volt. Czukor József berlini magyar nagykövet ennek kapcsán Walter Hallsteint, az Európai Bizottság első elnökét idézte, aki az uniót annak idején egy olyan kerékpárhoz hasonlította, amelyet az életben maradáshoz állandóan mozgásban kell tartani.

(kormany.hu; MTI)