Az Országgyűlés a héten 5 napot ülésezik, és dönt az igazságügyi reform keretében a bíróságokról és az ügyészségről szóló sarkalatos javaslatról, a 2012. évi költségvetést megalapozó törvényekről. Emellett tárgyalja a Ház az új Munka Törvénykönyve javaslatot, a jövő évi költségvetést, a civil törvényt, illetve a felsőoktatási és a köznevelési törvényjavaslatot.
Hétfőn délután egy órakor ül össze az Országgyűlés, az interpellációk és kérdések megvitatása után szavazás lesz Hende Csaba honvédelmi miniszternek a nemzetbiztonsági szakszolgálatokról szóló sarkalatos javaslatáról, majd a 2012. évi költségvetést megalapozó törvényekről.
Dönt az Országgyűlés az igazságügyi reformról is, amely négy sarkalatos javaslatot foglal magába. A megszűnő Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) igazgatási jogkörei az Országos Bírósági Hivatal parlament által választott elnökéhez kerülhetnek, akinek tevékenységét az újonnan létrejövő Országos Bírói Tanács felügyelné. A bírósági rendszer négyszintű maradna, a bírák jogállása pedig úgy változna, hogy háromévenként egy évre - a hozzájárulásuk nélkül - másik szolgálati helyre lehetne kirendelni őket. Az ügyészségi törvény módosításával 2012. január 1-jén megszűnnek, illetve az egységes ügyészi szervezetbe integrálódhatnak a katonai ügyészségek.
A képviselők döntenek Gulyás Gergely által kezdeményezett alkotmánymódosításról is, melynek elfogadásával a parlamentnek még idén meg kell választania a Kúria elnökét.
A korhatár előtti öregségi nyugdíjak rendszerének átalakításáról szóló javaslatról is szavazhatnak napirend szerint még hétfőn. A javaslat szerint 2012-től már nem állapíthatók meg korhatár előtti nyugdíjak, a jelenleg folyósítottakat pedig a korhatár előtti ellátásként kell továbbfolyósítani.
Szavaznak a képviselők a Nemzeti Kulturális Alapról szóló törvény módosításáról is, illetve a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló törvényjavaslatról is.
Több előterjesztés módosító indítványairól is szavaz még a hétfői ülésnapon a Ház, ezek a közigazgatási hatósági eljárásról szóló javaslat, a Nemzeti Eszközkezelőről szóló javaslat, a polgárőrségről és polgárőri tevékenységről szóló javaslat, a sporttörvény módosítását kezdeményező javaslat, illetve egyes egészségügyi törvények módosítását tartalmazó javaslat.
Még a hétfői napon sor kerül a villamos energiáról szóló javaslat általános vitájára, illetve a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2012. évi költségvetéséről szóló, a szakképzésről szóló és az új Munka Törvénykönyvéről szóló javaslatok részletes vitájára.
Kedden a 2012. évi költségvetési javaslat tárgyalása Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter zárszavával kezdődik, majd a képviselők döntenek a beérkezett módosító javaslatokról. Ezután összeül az Országgyűlés Számvevőszéki és költségvetési bizottsága, amely - az elfogadott módosítások figyelembevételével - a parlament elé tárja a 2012-es büdzsé főszámait, melyről végül a képviselők szavaznak. Az eredeti javaslat szerint a 2012. évi költségvetés bevételi főösszege 13.950 milliárd forint, kiadási főösszege 14.527 milliárd forint, hiánya pedig 576 milliárd forint.
Kedden kerül napirendre emellett a szellemi tulajdonról szóló javaslat, valamint az egyesülési jogról és civil szervezetekről szóló sarkalatos javaslat is, mindkettő esetében határoznak a képviselők a kapcsolódó benyújtott módosító indítványokról. Ezt követően általános vita keretében tárgyalja a Ház a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvénymódosítási javaslatot, valamint megkezdődik a nemzetiségek jogairól szóló sarkalatos javaslat általános vitája. Utóbbi esetében az általános vita csütörtökön árul le.
Részletes vita keretében tárgyalja a Ház az egyes honvédelmi kötelezettségek teljesítéséről, katonai igazgatási feladatokról, adatszolgáltatásokról és igazolványokkal kapcsolatos adatkezelésről szóló törvényjavaslatot, az egyes energetikai tárgyú törvények módosítását kezdeményező javaslatot, a cégnek nem minősülő szervezetek bírósági nyilvántartásáról szóló törvényjavaslatot, a bírósági végrehajtással kapcsolatos törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, valamint a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvényjavaslatot.
Szerdán megkezdődik a felsőoktatási törvényjavaslat általános vitája és a köznevelési javaslat vitája pedig folytatódik. Általános vita keretében kezdődik meg továbbá a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény közszolgálati életpályák összehangolásával összefüggő, valamint egyes munkaügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat, illetve egyes rendvédelmi tárgyú törvények módosításáról, valamint az azzal összefüggő további törvénymódosításokról szóló törvényjavaslat tárgyalása, illetve lezárul a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája.
Csütörtökön sor kerül a Magyarország Alaptörvényének Átmeneti Rendelkezéseiről szóló javaslat, egyes törvények Alaptörvénnyel összefüggő módosításáról szóló javaslat, a közszolgálati tisztviselőkről szóló javaslat tárgyalására, mind a három javaslat estében lezárul az általános vita.
A hét utolsó ülésnapján, pénteken kezdik tárgyalni a képviselők az országgyűlési képviselők választásáról szóló és az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló sarkalatos törvényjavaslatokat.
(KIM, Sajtó Főosztály)