A portugál köztársasági elnök, Aníbal Cavaco Silva és az Európai Unió környezetügyi biztosa, Janez Potocnik védnöksége alatt került megrendezésre október 24-25-én Lisszabonban a Víz, Energia és Fenntartható Fejlődés Nemzetközi Fóruma, amelyen Barsiné Pataky Etelka, a Duna Régió Stratégiáért felelős kormánybiztosa képviselte Magyarországot.

A konferencia előadói külön javaslatokat mutattak be a fejlett és fejlődő országok részére. Barsiné Pataky Etelka kormánybiztos rámutatott, hogy a Duna makro-regionális Stratégia magában foglalja mindkettőt, így úttörő módon a közös stratégia keretében a tapasztalatok átadására, a legjobb gyakorlatok megismerésére, valamint a legjobb technológiák alkalmazására nyílik lehetőség. A sokrétű kihívások, mint például a növekvő energiafüggőség, vagy a nem megfelelően kiépített infrastruktúra komoly feladatot jelentenek a Duna-régió számára. A kormánybiztos hozzátette: ki kell használni a Duna Stratégia nyújtotta lehetőséget, és nagy volumenű makro-regionális projekteket kell közösen indítani, amelyek finanszírozási lehetőségeire felfigyelnek a nemzetközi pénzintézetek is. Az energiahatékonyság és a megújuló energia tekintetében a kormánybiztos kiemelte, hogy a Duna-régió legtöbb országában komoly lehetőségek rejlenek ezen a területen.

A kormánybiztos a Duna Stratégiában közösen elfogadott programokon – mint például az Energiaközösséggel való lehetséges együttműködési lehetőségek kihasználásán – keresztül mutatta be ezt a törekvést. A Duna makro-regionális Stratégia keretében Magyarország a régió víz és energia együttműködéseit koordinálja. A hazánkra vonatkozó javaslatok és törekvések érdeklődésre találtak az Ibériai-félszigeten.

A konferencia résztvevői rámutattak az úgynevezett intelligens technológiák és intelligens hálózatok előnyeire, amelyek alkalmazásával jelentős megtakarítás érhető el az energiában, továbbá amelyeken keresztül az időjárásfüggő alternatív energiák (például szél- és napenergia) sikeresen integrálhatók a közös európai piacon.

A fórum házigazdái között voltak a „Calouste Gulbenkian” és a „Foro Soria, a Fenntartható Fejlődésért” Alapítványok valamint az ENSZ-szel szorosan együttműködő környezetvédő szervezetek. Az előadók között az Ibériai-félsziget legnagyobb energetikai, vízszolgáltató vállalatok vezetői, bankjai, fenntartható fejlődéssel foglalkozó kutatóintézetei voltak jelen. A konferencia következtetései a 2012-es Rio+20 csúcstalálkozón kerülnek átadásra.

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)