A közigazgatás intézményi átalakításának menetéről és a személyi állomány szemléletváltásáról beszélt a közigazgatási és igazságügyi miniszter a Veszprém Megyei Kormányhivatal állománygyűlésén. Dr. Navracsics Tibor szólt arról is, hogy nem igazak a tömeges, politikai indíttatású elbocsátásokat vízionáló támadások.

Az államigazgatás pozitív irányú átszervezésével kapcsolatosan pedig hangsúlyozta: az állam olyan viszonyítási pont, amely az élet minden területét meghatározza. A miniszterelnök-helyettes dr. Kovács Zoltán veszprém megyei kormánymegbízott kíséretében meglátogatta a január elseje óta működő veszprémi kormányablakot.

fotó: Pelsőczy Csaba

A kormányhivatal munkatársainak és vezetőinek részvételével tartott állománygyűlésen Navracsics Tibor arról beszélt: senki előtt nem lehetett kérdéses, hogy a 80-as-90-es években kialakult, dekoncentrált szervek átláthatatlan hálóját magába foglaló közigazgatási rendszer mára működésképtelenné vált. Hozzátette, hogy a Gyurcsány-kormány régiórendszer kialakítását, valamint az államigazgatás átszervezését célzó lépései sem intézményi, sem személyi szempontból nem rendezték ezt a kérdést, mert előbbi a gyakorlatban eltávolította az állampolgároktól az ügyintézés helyét - ezzel nehézkessé és lassúvá téve azt - , utóbbi pedig a közigazgatási államtitkári poszt megszüntetésével és szakállamtitkárok beiktatásával rátelepítette a közigazgatásra a politikát.

Navracsics Tibor elmondta: tavaly az államigazgatás, januártól pedig az önkormányzatok szintjén is elindult a tervezett közigazgatási reform. Közölte: 2013-ban a jelenlegi kistérségi szinten körülbelül 200 járás kialakítását tervezik, annak pedig, hogy a kormányhivatalokat kormánymegbízottak és főigazgatók vezetik, az volt a célja, hogy világos vonalat húzzanak a politikai felelősségvállalás szintje és a szakmai irányítás között.

A személypolitikát illetően a miniszter arról beszélt, hogy nem igazak a tömeges, politikai indíttatású elbocsátásokat vízionáló támadások: emlékeztetett arra, hogy a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvény július 6-ai életbelépésétől december 31-éig mindössze 424 minisztériumi dolgozót bocsátottak el munkájából a 8 minisztériumnál együttvéve. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Gyurcsány Ferenc vezette első kabinet több mint 10 ezer minisztériumi dolgozót távolított el munkájából.

fotó: Pelsőczy Csaba

Emlékeztetett arra: még tavaly augusztusban arra kérte a szakszervezeteket, hogy ha politikai indíttatású elbocsátás miatt panasz érkezik hozzájuk a minisztériumokból és háttérintézményeikből, azt jelezzék neki, és ő vizsgálatot indít az ügy tisztázására. Elmondta: mostanáig egyetlen ilyen kérés sem érkezett.

A változtatásokról szólva Navracsics Tibor ismét kiemelte: a közszférában dolgozóktól magasabb színvonalú munkát vár el, mint az élet más területén teljesítőktől. Hangsúlyozta: az állam olyan viszonyítási pont, amely működésével és annak színvonalával az élet minden területét meghatározza. Azt mondta: ha egy állami intézményben nincs rend, fegyelem, kosz van, akkor azt látva az ország állampolgárai sem várják el maguktól, hogy túlteljesítsék ezt a színvonalat.

Hozzátette: az állami intézményeknél és dolgozókkal szemben alapvető elvárás kell legyen a rend, az odafigyelés, az egymás iránti tisztelet, a magas színvonalon végzett minőségi munka, a küldetéstudat, mert e példamutatása alapján fog viselkedni az ország többi állampolgára is.

A Veszprém Megyei Kormányhivatalt vezető Kovács Zoltán az állománygyűlésen és a kormányablakban az elindulás nehézségeiről szólva megjegyezte: nem volt könnyű az integrált szervezetek különféle tevékenységeinek összehangolása. Hangsúlyozta azonban, hogy az így komplex szolgáltatást nyújtó kormányablakokat csak Veszprémben mostanáig több mint ezer ügyfél kereste fel. Mint mondta: egyre intenzívebbé válik az 5 óra utáni ügyfélkiszolgálás. Hangsúlyozta: ez egy olyan kuriózum a közszolgáltatásban, amely minden eddiginél ügyfélbarátabb kiszolgálást teremt meg, ilyen módon is növelve az ügyfelek, állampolgárok, a veszprémi emberek elégedettségét.

(kormany.hu)