A Kormány az Európai Bizottság levelére válaszul megszünteti a bírósági ügyáthelyezés lehetőségét és más megoldást javasol a bíróságok leterheltségének csökkentésére és az ügyek rövidebb időtartam alatti jogerős befejezésére. Közlemény.

A közigazgatási és igazságügyi miniszter ezért törvénymódosító javaslatot nyújt be, amely alapján egyes ítélőtáblák illetékességi területének módosításával, az ügyterhek átcsoportosításával, a kiemelt ügyek számának csökkentésével, valamint a soron kívüli eljárás szabályainak módosításával mérséklődik egyes bíróságok leterheltsége és gyorsabbá válnak a bírósági eljárások. A kormány keddi ülésén döntött arról is, hogy az elkövetkezendő öt évben 6 milliárd forint többlettámogatás jut az igazságszolgáltatás fejlesztésére. Ez magában foglalja a bírói, ügyészi és szakértői testületek fejlesztését.

A témában Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár nyilatkozott a kormany.hu-nak.

Idén 206 millió, jövőre 618 millió forint többlettámogatást kapnak a bíróságok kiemelt jelentőségű ügyekre. A Fővárosi Törvényszéken 35 új bírói, 50 új tisztviselői és 20 új bírósági ügyintézői státuszt hoznak létre. A Fővárosi Törvényszéken 4 új státuszt hoznak létre, annak érdekében, hogy az orvos szakértői és pénzügyi szakértői kérdésekben a bírák munkáját segítsék. A javaslat alapján az ügyészség az idei évben 158 millió, jövőre 476 millió forint többlettámogatást kap, amelyet az ügyészségen 70 fős létszámfejlesztésre fordítanak. A fentiek mellett a Bűnügyi Szakértői Kutatóintézet idén 35 millió, jövőre 283 millió Ft többlettámogatásban részesül.

Az időszerű ítélkezés egyik jelentős akadályát a törvényszékek leterheltsége okozza, ezért módosítják a hatásköri szabályokat úgy, hogy az ügyteher egy részét átcsoportosítják a kevésbé leterhelt járási (kerületi) bíróságokra. A javaslat alapján a Heves megyei ügyek a Debreceni Ítélőtáblához fognak tartozni és módosul a Szegedi Ítélőtábla illetékességi területe is, így az ország keleti régiójában működő ítélőtáblák illetékességi területe és munkaterhe továbbra is arányos marad. A javaslat megszünteti a Fővárosi Törvényszék kizárólagos hatáskörét és illetékességét a külföldi ítélet érvényének elismerése esetében, mert ez az esetek többségében annak ellenére tartozik oda, hogy a terhelt lakó- vagy tartózkodási helye nem ennek a törvényszéknek az illetékességi területén van és az ilyen típusú ügyek nem igényelnek különleges szakértelmet sem.

A hivatali bűncselekmények közül csak a hivatali visszaélés bűntette – mivel ez kiemelt jelentőségű ügy – tartozna törvényszéki hatáskörbe, ezzel is csökkentve a kiemelt jelentőségű ügyek számát. A vagyon elleni bűncselekmények esetében – kivéve a vagyon elleni erőszakos bűncselekményeket – csak a legsúlyosabban minősülő bűncselekményekre terjedne ki a magasabb szintű bíróság hatásköre.

A törvényjavaslat szabályozza az ügyintézési sorrendet a soron kívüli eljárások esetében, ami hozzájárul a bírósági eljárások lefolytatásának időszerűségéhez és az arányos ügyteherelosztáshoz.

A javaslat lehetővé teszi, hogy ha a terhelt előzetes letartóztatása azért szűnik meg, mert annak a törvényben meghatározott maximális tartama eltelt, és a bíróság ezt követően a terhelt házi őrizetét elrendelte, a végrehajtásnak a terhelt mozgását nyomon követő technikai eszközzel történő ellenőrzése a terhelt hozzájárulása nélkül is elrendelhető.

A törvényjavaslatot még ebben az ülésszakban elfogadhatja az Országgyűlés és szeptember elsejével hatályba léphet.

(KIM)