A Magyar Országos Közjegyzői Kamara amatőr színjátszó csoportjának előadásával, a közigazgatás meghívott igazságügyi szakembereivel közösen ünnepelte a Magyar Kultúra Napját a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium. Az eseményt Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár nyitotta meg.

Répássy Róbert méltatta a közjegyzők lelkesedését, hogy egy több mint két órás komoly darabra ilyen elszántsággal készültek. Kiemelte, hogy a vígjáték szerzője azon túl, hogy több színházi darabot is írt, fontos szerepet játszott a Vígszínház alapításánál. Később ügyvédként és közjegyzőként is dolgozott, így a „Utazás az özvegység felé” című művet sajátjának érezheti, és méltán tekintheti rá büszkén mind az ügyvédi, mind pedig a közjegyzői hivatásrend – fogalmazott.

1989 óta ünnepeljük január 22-én a Magyar Kultúra Napját, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.

fotó: Horváth Ernő

A darabnak nemcsak az előadói, hanem a rendezője, sőt, a bemutatott darab szerzője is jogász: Szécsi Ferenc újságíró, ügyvéd, a Vígszínház egykori dramaturg-igazgatója. Színpadi szerzői karrierje a Bál után című egyfelvonásos színművel indult, melyet 1889-ben mutattak be a Nemzeti Színházban.

Az Utazás az özvegység felé című vígjátéka elsőként 1904-ben került színpadra a Nemzeti Színházban, de számos európai nagyvárosban is előadták.

A Vasárnapi Újság 1904-es hasábjain az alábbi véleményt írták a darabról: "finom hangú vígjáték, amelyben a szerző nem durva komikummal, hanem eredeti ötletekkel igyekszik hatást elérni". Szécsi Ferenc pedig úgy fogalmazott: "(...) vígjátékomat a Nemzeti Színházban, a vidéken és külföldön sokszor adták. Ez a körülmény igazolta azt a tán szerénytelen, de szent meggyőződésemet, hogy a darab határozottan jó.”

A szereplők között láthatta a közönség Dr. Tóth Ádámot, a MOKK elnökét, illetve Dr. Parti Tamást, a Budapesti Közjegyzői Kamara elnökét is.

(kormany.hu)