Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter szerint gyermekbarátabb lett az igazságszolgáltatás, az igazi segítség azonban a megelőzés.
Tettünk egy lépést a gyermekbarátabb igazságszolgáltatás felé, ugyanakkor az igazi segítség a megelőzés: az, ha sikerül olyan akciókat indítani, amikor felhívjuk a gyerekek és szülők figyelmét az őket fenyegető veszélyekre, illetve arra, hogy ha megtörténik a baj, mi a teendő - mondta Navracsics Tibor tárcája Az internet nem felejt elnevezésű kampányának veszprémi állomása előtt, hétfőn.
A miniszter hozzátette: ennek jegyében a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium több programot is indított, ezek egyike ez a kampány, amelyben az internetezés veszélyeire irányítják rá a figyelmet.
Felidézte: a gyermekbarát igazságszolgáltatás érdekében minden megyében kötelezően létre kellett hozni legalább egy gyermekbarát meghallgatószobát tavaly év végéig. Ma már több olyan megye is van, ahol 2-3 ilyen szoba van, s nem csak a rendőrség, hanem a bíróságok is használják.
Itt a gyerekek oldottabban beszélnek az őket ért traumáról és a szakemberek is több információhoz jutnak - magyarázta a miniszter.
Mint mondta: a jogszabályok átalakításával is próbálták a gyerekek számára elviselhetőbbé tenni a szükséges eljárásokat.
Lehetővé tették például, hogy a gyermekbarát szobába felvett sértetti vallomást az eljárás későbbi szakaszaiban felhasználhassák, így a gyermeknek azt nem kell többször is megismételnie - fűzte hozzá.
Így sem lehetünk teljesen elégedettek, mert a statisztikák azt mutatják, hogy a gyerekek egyre nagyobb arányban válnak bűncselekmények áldozataivá - húzta alá a miniszter.
A gyermekbarátabb igazságszolgáltatás felé tettünk már egy lépést, ugyanakkor az igazi segítség a megelőzés: ha sikerül olyan akciókat indítani, amikor felhívjuk a gyerekek és szülők figyelmét az őket fenyegető veszélyekre, illetve, ha megtörténik a baj, mi a teendő - összegezte Navracsics Tibor.
Balatoni Monika, a KIM társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára arról beszélt, hogy ma a 10 éves gyerekek az okostelefonok segítségével akár a szüleik tudta nélkül is részesei lehetnek a közösségi hálónak, ahol a legbizalmasabb információkat is megosztják egymással. Mint mondta: könnyen gyerekkereskedelem, gyermekprostitúció áldozatai lehetnek - tette hozzá.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a szülőknek és a pedagógusoknak is ajánlott ismerni az internetes szakzsargont, hogy lépést tartsanak a gyermekkel, követni tudják tevékenységét az interneten és ha baj van - például zaklatják -, akkor közbe tudjanak lépni. Ezzel kapcsolatban hatvanórás továbbképzés indul a pedagógusoknak szeptemberben - tette hozzá.
Tájékoztatása szerint Az internet nem felejt program az érettségiig több mint hatvan középiskolába jut el.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Az Internet nem felejt” programot idén január közepén indította útjára. Az interaktív előadás során három moderátor segítségével a középiskolás diákok játékos formában kipróbálják, milyen következményei vannak a posztolásoknak, és kiderül, hányszor követnek el például jogsértést másik személy ellen, amikor jogtalanul használják fel fotójukat vagy megsértik a magántitkukat.
Az eredetileg március közepéig tervezett programot, amelyen eddig közel 3000 gyermek vett részt, meghosszabbítja a tárca, s március elejétől már felnőttek is részt vehetnek a programokon a megyei kormányhivatalokban.
A program csütörtökön érkezik Veszprémbe, délelőtt a Lovassy László Gimnáziumban a diákok, délután a Veszprém Megyei Kormányhivatalban a szülők és pedagógusok hallgathatják meg az előadást.
(MTI)