Magyarország kikérheti Francis Ciarán Tobint Írországtól, a másik lehetőség egy 2008-as európai uniós kerethatározat érvényesítése - mondta szerdán az igazságügyi miniszter az ír gázoló esetével összefüggésben.

Kikérheti Magyarország az ír gázolót, vagy megvárhatja, hogy Írország harmonizálja jogrendszerét egy uniós kerethatározattal. Francis Ciarán Tobin válaszára szeptember végéig vár a magyar igazságügyi tárca.

"Két jogi megoldás jöhet szóba a Tobin-ügy kapcsán" – jelentette ki Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter az M1 Ma reggel című műsorában.

"Magyarország kikérheti Francis Ciarán Tobint Írországtól, hogy nálunk kezdje meg letölteni börtönbüntetését. Ez esetben Tobin kérheti, hogy – családjára való tekintettel – hazatérve folytathassa azt. A másik lehetőség egy 2008-as európai uniós kerethatározat érvényesítése, miszerint ha egy uniós tagállamban hoznak egy ítéletet egy másik uniós tagállam állampolgárával szemben, akkor utóbbi állam végrehajtja azt. Ez alól Írország az elfogadáskor nem kért átmeneti mentességet, csak 2011 novemberében. 2014. január 1-jéig ugyanakkor valamennyi tagállamnak harmonizálnia kell jogrendszerét ezzel a kerethatározattal, és 2014. december 1-jétől léphet fel az Európai Bizottság és az Európai Bíróság azon tagállamokkal szemben, melyek ezt nem teszik meg" – magyarázta a tárcavezető.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a Tobin-ügy 2017-ben évül el. "Ebben a kérdésben nem ismerünk tréfát. Ezért is írtam levelet Viviane Reding biztosnak arról, hogy fel kell készíteni az Európai Bizottságot: ha Írország nem harmonizálja addig jogrendszerét, kötelezettségszegési eljárást fogunk kérni. Ha pedig megteszi, akkor Tobinnak meg kell kezdeni letölteni a büntetését – hangsúlyozta Navracsics Tibor.

Elmondta azt is: az ír gázolónak szeptember 30-áig adott határidőt arra, hogy eldöntse mit szeretne tenni az ügyben. "Húsvét környékén értesültek arról, Tobin fontolgatja Magyarországra jövetelét, ha megfelelő garanciákat kap. Mi azóta minden garanciát megadtunk, amit kért" – húzta alá a miniszter. Példaként említette, ha Tobin Magyarországon megkezdi letölteni a büntetését, ő 24 és 48 óra között hajlandó elbírálni egy kérelmet, miszerint az ír férfi a hazájában folytathassa büntetésének letöltését.

Navracsics hozzátette: folyamatosan egyeztet az áldozatok családjával, az ő kérésük mindössze annyi, hogy Tobin kezdje meg letölteni a büntetését, mindegy, hogy ezt Magyarországon vagy Írországban teszi-e meg. Szólnak emberiességi szempontok is amellett, hogy az ír férfi hazájában tölthesse le maradék büntetését, hiszen családja van, három gyermek édesapja.
Navracsics hozzátette: folyamatosan egyeztet az áldozatok családjával, az ő kérésük is mindössze annyi, hogy Tobin kezdje meg letölteni a büntetését, hogy ezt Magyarországon vagy Írországban teszi, az mindegy. Szólnak emberiességi szempontok is amellett, hogy az ír férfi hazájában tölthesse le maradék büntetését, hiszen családja van, három gyermek édesapja.

Az igazságügyi miniszter emlékezetett: Francis Ciarán Tobin egyszer már önként börtönbe vonult Írországban, hogy fogyjon a szabadságvesztés büntetése, akkor azonban szabadlábra helyezték.

Ki kell állni a saját igazunkért.

Nem volt oka tiltakozni az európai közvéleménynek az ötödik alkotmánymódosítás miatt – mondta kérdésre válaszolva a miniszter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. „Hajlamos vagyok arra gondolni, hogy a negyedik alkotmánymódosítással kapcsolatos tiltakozás inkább félreértés volt” – fogalmazott Navracsics Tibor felidézve: a magyar parlament már egy hónapja, nyilvánosan foglalkozott a kérdéssel, a sajtóban is folyt a vita a negyedik módosítással kapcsolatban, amire Brüsszel „csak az utolsó pillanatban kapta fel a fejét, és meglehetősen hisztérikusan reagált”. Nincs ok félteni Magyarországon az alkotmányosságot, Magyarországon stabil jogállam van – fűzte hozzá.

(M1 Ma reggel)