Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes kormányszóvivői tájékoztatón ismertette a szerdai kormányülés döntéseit. Szó szerinti leirat.
Kormányszóvivő: Szeretettel köszöntünk mindenkit, és köszöntöm Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes urat, aki be fog számolni arról, hogy a mai, ma délelőtti kormányülésen mik voltak azok a főbb döntések, amiket a kormány hozott. Miniszter úr, parancsoljon!
Navracsics Tibor: Köszönöm szépen! Jó napot kívánok én is mindenkinek! Alapvetően két olyan napirendi pontot emelnék ki a kormányülésen tárgyalt napirendi pontok közül, amelyek éppen a közelmúlt, illetve a közeljövő fejleményei miatt talán a szokásosnál is nagyobb jelentősséggel bírnak.
Egyrészt a kormány áttekintette a mostani, illetve a 2010-es és a 2011-es árvíz- és belvíz helyzetet, illetve ezzel kapcsolatban meghallgatta a vidékfejlesztési miniszter és a belügyminiszter jelentését, illetve áttekintettük, hogy milyen tennivalók vannak. Mit lehet tenni azért, hogy ebben a példátlanul, szó szerint példátlanul - majd a későbbiekben visszatérek rá - súlyos helyzetben az ország polgárait és az ország vagyonát meg tudjuk védeni.
Illetve a másik téma, amiről ma beszélnék, az pedig a pénteki Új Széchenyi Terv indítással kapcsolatban függ össze. A kormány megtárgyalta a pályázati eljárások egyszerűsítéséről szóló előterjesztését a nemzeti fejlesztési miniszter úrnak. Ennek ugye az a célja - és majd erről is beszélünk -, hogy az eddigieknél egyszerűbben és gyorsabban lehessen lebonyolítani azokat a pályázatokat, illetve az elbírálásokat, amelyek az Új Széchenyi Tervhez kötődnek.
Kezdve az elsővel, tehát árvíz és belvíz. Ugye említettem, hogy példátlan a helyzet Magyarországon, és valóban így van. Ugyanis amióta folyamatos méréseket végeznek, csapadékméréseket végeznek Magyarországon, azaz az 1870-es évek óta nem esett ennyi csapadék Magyarországon, mint a tavalyi évben. Ehhez hozzátartozik, hogy az azt megelőző év sem volt éppen csapadékszegény, aminek következtében 2009. december 23-a óta gyakorlatilag folyamatos belvíz védelmi készültségben van az ország. Azaz 2009. december 23-a óta a belvíz helyzet fenyegeti a mezőgazdasági termelést, illetve a belterületi ingatlanokat is, és azt mondhatjuk, hogy 2010 végére ez már olyan, különösen a belvíz, olyan méreteket öltött, amelynek következtében ma már tulajdonképpen nem is beszélhetünk arról, hogy a mezőgazdasági területek teljes kármentesítése lenne a cél, hanem igazából a belterületek védelme az elsődleges célja a katasztrófavédelemnek, illetve a vízvédelemnek.
2010-ben az év folyamán összességében 2,8 milliárd m3 belvízt emeltek át. Aminek a mennyiségének az érzékeltetéséhez talán fontos tudni, hogy a Balaton össztérfogata 1,8 milliárd m3. Tehát egy másfél Balatonnyi vízmennyiséget kellett szivattyúzni a 2010-es évben, és azt láthatjuk, hogy ez sem bizonyult eddig elégnek, hiszen most 2010 januárjában is meglehetősen súlyos a helyzet.
Éppen ezért a Vidékfejlesztési Minisztérium egy olyan átfogó 12 pontból álló akciótervet terjesztett első olvasatra a kormány elé, amelynek a részletes kidolgozása majd most fog megkezdődni, amely a csapadék - bocsánat - a csatorna rekonstrukciótól kezdve az esetleges közmunkák bekapcsolásáig felöleli mindazokat a területeket, amelyek egy hatékonyabb vízkormányzás, illetve belvíz elleni hatékonyabb védelmet teszik lehetővé. Ezt megtárgyalta a kormány. El is fogadta és egyúttal megbízást is adott a Vidékfejlesztési Minisztériumnak, hogy ezt a 12 pontos akciótervet részletesen bontsa ki, megvalósíthatósági tanulmánnyal, illetve költségvetési számításokkal is. Hasonlóképpen fontos az árvízhelyzet is számunkra. Már csak azért is, mert 2010-ben több olyan árvíz is volt, amely a veszélyhelyzet kihirdetését tette szükségessé, illetve a szélsőséges időjárás az év folyamán többször is veszélyhelyzet bevezetését tette szükségessé.
Most az a veszély áll fenn, hogy a Sajó-mente, a Sajó völgyében megismétlődik a késő tavaszi, kora nyári árvíz, hiszen meglehetősen nagy hómennyiség halmozódott fel a Kárpátokban, gyors az olvadás és rohamosan emelkedik a vízszint. Az a veszély is fennáll, hogy azok az épületek, amelyeket Felsőzsolcán felépítettünk a legutóbbi nyári árvíz után a helyreállítás keretében esetleg ismét ki lesznek téve az árvíz veszélyének. Éppen ezért a mai nappal a kormány veszélyhelyzetet hirdet ki. Sajóecseg, Felsőzsolca, illetve a Sajó-mente térségében a veszélyeztetett területeken éppen azért, hogy meg tudjuk tenni a megelőzéshez szükséges lépéseket.
Tudják, hogy a veszélyhelyzet kihirdetése azt is jelenti, hogy ebben az esetben ingatlanokat igénybe lehet venni, adott esetben a védekezéshez, hogyha erre van szükség időszakos gátak építéséhez. Illetve megnyílik a vis major alap a védekezés számára is, vagyis azonnal hozzáférhetővé válnak pénzeszközök és a veszélyhelyzet kihirdetése következtében a Belügyminisztérium a katasztrófavédelemmel, illetve a Vidékfejlesztési Minisztérium a vízügyi hatóságokkal együttműködve most már ebben a térségben minden lépést meg tudnak tenni a hatékony védekezés, a hatékony védekezésért.
A mostani tervek szerint viszonylag gyorsan időszakos gátakat lehet kiépíteni, illetve csatornákat lehet vágni, amelynek következtében a közeljövőben esetleg bekövetkező árhullámtól meg tudjuk menteni ezeket a településeket.
A másik téma, amellyel kiemelten foglalkoztunk a kormányülésen az Új Széchenyi Tervhez kötődik. Ugye tudják, hogy január 14-én, azaz pénteken a kormány meghirdeti az Új Széchenyi Tervhez kapcsolódó pályázatokat, amelyeknek célja, hogy Magyarország versenyképességét javítsák, illetve a munkahelyteremtés serkentése révén bővüljön a foglalkoztatottság. Éppen ezért a mai ülésen elfogadott egy ezt segítő kormányrendeletet a kormány, amely áttekinti az eddigi alapvetően uniós forrásokat, méghozzá az Európai Regionális Fejlesztési Alapból az Európai Szociális Alapból, illetve a Kohéziós Alapból. Tehát ebből a három alapból származó támogatások számára, vagy támogatásokra beadható pályázatok eljárási módját.
Miközben részleteiben majd pénteken az eljárási rendet fogják ismertetni az Új Széchenyi Terv indításán, eseményén részt vevők. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter úr részleteiben is el fogja mondani, hogy mennyiben fog és hogyan módosulni a pályázati eljárás. Engedjék meg, hogy néhány dolgot kiemeljek.
Egyrészt az új eljárási rend egyszerűbbé teszi a pályázati eljárási rendet. Eddig az ezen alapokhoz benyújtható pályázatok, s pályázati eljárás módját, szakaszonként különböző jogszabályokban szabályozták meglehetősen részletesen. Most az új kormányrendelet egy egységes szerkezetet alakít ki, amelynek következtében könnyebben hozzáférhetővé és reményeim szerint könnyebben áttekinthetővé válik az egész eljárási rend, azaz a pályázni akarók kis- és középvállalkozások számára is talán könnyebb lesz a tájékozódás. És főleg gyorsítja a pályázati eljárást. Gyorsítja a pályázati eljárást, amennyiben az eddigi tipikusan kétfordulós pályázati eljárás helyett behozza az egyfordulós pályázati eljárást, s megspórolunk egy fordulót, eleve rövidebb idő alatt lehet dönteni a beadott pályázatokról.
Egyszerűsödik a bírálati eljárás is, amely azt jelenti, hogy reményeink szerint itt is szűkül az idősáv és hamarabb megszületnek a döntések. Illetve a szerződéskötési időtartamot is csökkenteni reméljük azáltal, hogy egyébként a publikus, általános szerződési feltételeket állapítunk meg az Új Széchenyi Tervhez kapcsolódó pályázatoknál, azaz a pályázó eleve fogja tudni, hogy melyek azok az általános szerződési feltételek, amelyeket kötelezettségként vállalnia kell, hiszen meg tudja keresni az Interneten, el tudja olvasni ezeket a szerződési feltételeket.Vagyis nem kell időt tölteni az ismertetéssel, illetve az ezzel kapcsolatos tárgyalásokkal, és így ezzel is fel tudjuk gyorsítani a pályázatok megkötésének a folyamatát.
Reményeink szerint így fel tudjuk gyorsítani az uniós pályázatok elbírálását, illetve utalását is. Ezzel is hozzá tudunk járulni, egyrészt azzal, hogy a kis- és középvállalkozások számára egy barátságosabb állam jelenjen meg partnerként a jövőben. Másrészt pedig erősebb lökést tudunk adni a gazdasági növekedés fenntarthatóvá válásához. Köszönöm szépen a figyelmüket és amennyiben van kérdésük, akkor várom a kérdésüket.
Kormányszóvivő: Köszönjük szépen miniszter úr! Parancsoljon!
Kérdező: … Zuschlag-per…?
Navracsics Tibor: Félek, hogy ennyire részleteiben nem. Pontosan mire gondol?
Kérdező: … sérült az információhoz való joga. Viszont … törvénye kimondja, hogy … és itt van egy ütközés a két…
Navracsics Tibor: Nyilvánvalóan itt majd a, ha úgy gondolják, akkor az ombudsmann ez ügyben állást tud foglalni. Én általában tartózkodnék attól, hogy az igazságszolgáltatás tevékenységét megítéljem. De annyit tudok mondani, hogy az információhoz való szabadság sohasem korlátlan, mindig a meglévő jogszabályi keretek között lehet gyakorolni. Tehát, hogyha valóban ez volt a helyzet, akkor én el tudom képzelni, hogy indokoltan korlátozta itt az információhoz való jogot a bírónő.
Kérdező: … információhoz való jog …
Kormányszóvivő: Így van.
Kérdező: … ami erősebb …
Navracsics Tibor: Hát ez az, amire mondom, hogy ezt majd az ombudsman. Hogyha ombudsmanhoz fordulnak, akkor nyilván majd értékelni fogja és meg fogja állapítani, hogy mi az erősebb alapjog.
Kormányszóvivő: MTV
Kérdező: … tartott sajtótájékoztatón Szegedi Csanád azért bírálja a kormányt, hogy szavai szerint nem tesz semmit a kormány a bűnözés jelentős felszámolásában, illetve jelentős előrelépés nem történt, és itt cigányok, romák által elkövetett bűncselekményeket … példaként. Mennyire lehet alapot találni ebben a kijelentésben? …
Navracsics Tibor: Hát, én nem találnék - ha megengedi, mert hogy a belügyminiszter úr beszámolója alapján és én is úgy érzem, hogy általában a közbiztonsággal kapcsolatos felfogás radikálisan javult az elmúlt fél évben. Hogy mást ne mondjak sokkal több és sokkal aktívabb rendőri jelenlét van a településeken a kistelepüléseken és a falvakon is. Illetve a kisösszegű lopások száma is radikálisan csökkent éppen a belügyminiszter út számolt be arról, hogy a bolti szarkák 40 százalékkal, a bolti lopások száma 40 százalékkal csökkent a kiskereskedők beszámolása alapján, vagyis úgy tűnik, hogy megindult a közbiztonság javulása, amely természetesen nem jelentheti azt, hogy mostantól azt mondhatjuk, hogy minden rendben van. Az idei évben is sok mindent kell még tennünk és sok mindent is fogunk tenni annak érdekében, hogy a közbiztonság tovább javuljon. De én úgy gondolom, hogy a Jobbik inkább sajtótájékoztató témát keresett, mint a tényekből indult ki.
Kérdező: Köszönöm szépen! Ha megengedi kormányszóvivő asszony lenne még egy kérdésem. Az MSZP szóvivője néhány perccel ezelőtt a benzinár emelkedésével kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót és szemére hányta a kormánynak, hogy nem tesz semmit a benzinárak elszabadulása ellen. … korábbi elhangzott nyilatkozat… a kormánynak van lehetősége és kötelessége is … fellépni a tendencia ellen. Ezzel próbálta szembesíteni most a jelenlegi kormányt. Az lenne a kérdésem, hogy van-e esetleg valamilyen újabb az eddigieknél újabb valamilyen álláspontja a kormánynak ezzel kapcsolatban? Tehát…
Kormányszóvivő: Szijjártó Péter kollegám hamarosan tart egy sajtótájékoztatót, amiben azt hiszem, hogy éppen erre fog reagálni. De azt azért hadd mondjam el még egyszer ami, ugyanis az elmúlt napokban többször is érkezett hozzánk jövedéki adóval kapcsolatos kérdés is, adócsökkentéssel kapcsolatos kérdés. Hogyha ezt az adóévet nézzük. Ebben az adóévben körülbelül 6-700 milliárd forinttal több adó marad a családoknál és a vállalkozásoknál. Gondoljunk csak az egykulcsos családi jövedelemadóra, és gondoljunk a vállalkozások társasági adójának a 19-ről 10 százalékra csökkentésére. Tehát, amikor megnézzük, hogy ez milyen óriási összeg - ismétlem 6-700 milliárd forint - akkor úgy tűnik, hogy ez az az összeg, amit most a kormányzat, ebben az évben, a jelenlegi körülmények között kezelni tud. Jelenleg nincsen napirenden további adócsökkentés. Köszönöm szépen! Parancsoljon!
Kérdező: Várkonyi … Néhány perccel ezelőtt civil szervezetek, illetve a … egy nyílt levelet intézett a kormányhoz, amelyben bírálják a kormány egyeztetési folyamatát civil szervezetek. Konkrét példaként a fogyatékosok lakhatási támogatásának uniós pályázatairól volt szó. Ők azt mondják, hogy december 15-én megírták a levelet, amelyben egyeztetést kértek a kormánytól, és akkor január 6-án kaptak választ, hogy másnapra fáradjanak be egyeztetésre. Ők azt kifogásolják, hogy nagyon rövid idő. Ennyi idő alatt nem tudnak felkészülni ezekre az egyeztetésekre.
Navracsics Tibor: Hát azért írták a levelet, hogy egyeztetés legyen. Nem?
Kérdező: Tehát, túl szűk a határidő.
Navracsics Tibor: Ez azt jelenti, hogy nem számoltak reálisan azzal, hogy egyeztetés lesz. Amikor megkapták a meghívót, akkor azt mondják, hogy ez most túl váratlanul érkezett, miközben ők kérték, hogy legyen egyeztetés. Nem?
Kérdező: …
Navracsics Tibor: Nézze, én nekem egy kicsit az az érzésem, hogy most az a probléma, hogy túl hamar egyeztetett a kormány. Nem? Tehát 5-én válaszoltak, hogy 6-ára jöjjenek egyeztetni. Most ez a baj? Köszönöm!
Kormányszóvivő: Parancsoljon!
Kérdező: … Berta Kossuth Rádió. Még a belvíz kapcsán volna kérdésem. Ugye a kormány arról döntött-e, hogy mekkora összeggel töltik fel az agrárkár enyhítési alapot? A másik kérdés pedig…
Navracsics Tibor: Bocsánat, nem értettem a kérdést.
Kérdező: Az agrárkár enyhítési alapot mekkora összeggel tölti fel a kormány, erről volt-e döntés?
Navracsics Tibor: Igen. Nem volt döntés, ez nem került szóba.
Kérdező: A másik pedig az a nagymarosi löszfal omlás. A polgármester azt mondta, hogy nincs pénzük a löszfal megerősítésére, és probléma, hogy 2005 óta nem is hirdették meg a partfal támogatásokra kiírt pályázatokat. Hogy erre számíthatnak-e?
Navracsics Tibor: Mielőtt Juhos úr válaszolna, mert majd ő azt mondta, hogy majd ő megmondja a választ erre. Ugye ilyen esetekben megvan a kidolgozott eljárási rend. Tehát az önkormányzatnak nyilván a Belügyminisztériumhoz kell fordulnia és jelezni, hogy van egy ilyen probléma, és akkor a kormány ezt megvizsgálja természetesen ezt az ügyet. Ami a mezőgazdasági károkat illeti. Ez ügyben első olvasatban szintén volt szó, amikor árvíz-, belvíz, ezekről a kérdésekről beszéltünk. De mint ahogyan említettem itt a költségvetési hatások tekintetében is a Vidékfejlesztési Minisztérium később jön elő még egy előterjesztéssel.
Kormányszóvivő: Juhos úr, parancsoljon!
Kérdező: Szóvivő asszony, az első megjegyzésem az, hogy … 20 éve járok ide, és mindig az aktuális témához lehetett először kérdéseket feltenni…
Kormányszóvivő: Elnézését kérem, Juhos úr!
Kérdező: A másik, ha már a miniszterelnök-helyettes úr felkért erre a Nagymarossal kapcsolatos löszfal kérdésre, akkor Nagymaros lenne ma Magyarország leggazdagabb települése, ha a nagymarosi vízlépcső felépült volna. Most jönnek a kérdéseim. Miniszterelnök-helyettes úr, első kérdésem az, hogy ez a 12 pont, amit a Vidékfejlesztési Minisztérium előterjesztett, ez nyilvános? Ezt megkaphatom?
Navracsics Tibor: Mivel döntés-előkészítő anyagról van szó, és mivel a kormány most adta meg azt a megbízást a Vidékfejlesztési Minisztériumnak, hogy ezt részletekben dolgozza ki, ezért azt tudom mondani, ez akkor lesz nyilvános, amikor a Vidékfejlesztési Minisztérium előáll ezzel. Illetve amennyiben egyeztet például a Reális Zöldekkel, mert az sem kizárt, hogy egyeztet a Reális Zöldekkel.
Kérdező: Köszönöm szépen! A második kérdésem pedig az, hogy miniszterelnök-helyettes úr említette, hogy példátlan helyzet. Hát 1942-ben hasonló helyzet volt, sőt sajnos még sokkal rosszabb 11 éve is. Tizenegy éve is közel ilyen rossz helyzet volt. De visszatérek 1942-es kormányzati gondolkodásra, Kállai Miklós volt ekkor a miniszterelnök. Akkor a kormányzat komolyan fontolgatta a víztársulások államosítását. De végül is belátta, hogy nem jó dolog, nem tette meg, hanem, sőt hosszú távon el kezdett gondolkodni egy öntözési törvény … sor került, mert ugye azt mondja a Tisza-menti gazda, hogy két Isten kéne ide, egyik aki a sok vizet elveszi, a másik amikor kevés, az adja. Hogy gondolkodik most a kormány ebben a dologban? Esetleg az árvízi biztonság megőrzése mellett nagyobb gondot kíván fordítani a belvizeknek a kezelésére, megoldására hosszú távon? Várom megtisztelő válaszát.
Navracsics Tibor: Igen. Igen. Pontosan ez az az oka annak, hogy egy részletesebb kidolgozást várunk a Vidékfejlesztési Minisztériumtól, mert nem csak az éppen aktuális belvízhelyzet megoldásáról lenne szó, hanem az, hogy stratégiailag is hogyan lehet felépíteni azt, hogy a vízgazdálkodás, a vízkormányzás nálunk, a többletvíz az ne szükségszerűen elemi csapásként jelenjen meg, hanem akár hasznosítható, mezőgazdaságban hasznosítható tartalékként is.
Kormányszóvivő: Parancsoljon, Balogh úr!
Kérdező: Igen. Csikai Miklós vagyok. Az iránt érdeklődnék miniszterelnök-helyettes úr, hogy ez a sok csapadék, belvíz stb. ez egy prevenciós kérdés, ami már másfél évszázada rajta van a magyar illetékes kormányzatokon. Az én kérdésem az lenne ezzel kapcsolatban, hogy ez a Vidékfejlesztési Minisztérium ennek összehangolása, egyeztetése hatáskörébe vagy kinek a hatáskörébe tartozik?
Navracsics Tibor: Igen.
Kérdező: Van-e erre, megvan-e már erre a kellő fedezet, amivel ugye ezt megalkossák? A másik témába pedig az a probléma, hogy én járom a vidéket, hogy nagyon sok ilyen pályázó nem kap kellő, a Széchenyi Tervvel kapcsolatban nem kap kellő tájékoztatást. Nagyon sokszor internetes hozzáférési problémái is vannak. Az ilyen pályázók hogyan kaphatnak egy eligazítóbb tájékoztatást. És meg szabad-e kérdezni, hogy 21-én ennek hol és mikor lesz az úgynevezett pályázati eljárásnak a …
Navracsics Tibor: 14-én, 14-én, nem 21, 14., most pénteken. Most pénteken lesz. Hát én most fejből nem tudom megmondani, hogy hol lesz, az az igazság.
Kormányszóvivő: A Marriott-ban lesz, délelőtt 10 órakor. A Marriott hotelben.
Navracsics Tibor: És az a tervünk, hogy egyrészt egy pályázati kézikönyv is készülne. Másrészt pedig a lehető legtöbb helyen élőszóban is tájékoztatni tudjuk a pályázni akarókat a pályázati eljárásról. Ami pedig az első kérdését illeti. A Vidékfejlesztési Minisztériumhoz tartozik, őnekik kell kidolgozniuk ezt, és őnekik kell kiszámolniuk ennek a költségvetési vonzatát is.
Kormányszóvivő: Köszönjük szépen! Miniszter úr köszönöm szépen!
Navracsics Tibor: Én köszönöm.
Kormányszóvivő: Viszontlátásra!
Navracsics Tibor: Még van egy kérdés.
Kormányszóvivő: Elnézést, csak mert az előbb kérdezett.
Kérdező: Igen. Megint még egy kérdésem lenne. De ez az előbbi témáktól teljesen ellentétes, csak azért vártam ki, hogy mindenki feltehesse. … kormányszóvivő asszonytól kérdezem, hogy hogy lehet az, hogy most januárban, ha jól tudom egyetlen egy építészügyi tervező cég, ha jól tudom, ez a … International Zrt. a Magyarország összes magyar mentőszolgálatának az állomásának a felújítását, illetve a megépítését tervezi. Mit tud erről? Mi ezzel kapcsolatban most a helyzet?
Kormányszóvivő: Ne haragudjon, erre nem tudok most válaszolni. Ennek utána kell néznem. Ha ad egy telefonszámot, akkor visszahívom. Jó. Köszönöm szépen! Akkor, amennyiben nincs több kérdés, akkor még egyszer megköszönöm. Viszontlátásra!
(kormany.hu)