Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában úgy vélekedett, Magyarországon az elmúlt húsz évben az a szemlélet honosodott meg, hogy a közszereplőknek mindent el kell viselnie, nem csak többet, mint bármely más állampolgárnak, de a saját személyiségi jogainak sérelmét is tűrnie kell. A mostani szabályozás az emberi méltóság felől közelíti meg a kérdést – attól, hogy valaki hivatalt visel vagy részt vesz a közéletben, ugyanúgy megilleti az emberi méltósághoz való jog.

Arra a kérdésre, hogy hogyan vonatkozik mindez a világhálóra, Navracsics Tibor úgy válaszolt, bár az általános szabály az internetre is vonatkozik, jellegéből adódóan különbözik a nyomtatott sajtótól, s valószínűleg megmarad a sajátos szabadsága vagy szabadossága, amely más határokat jelent. Az internetes portálok többsége igyekszik megőrizni az irodalmi nyelvezetet, a közösségi oldalak, fórumok nyelvezete azonban sokak számára meghökkentő lehet, nemcsak trágár, obszcén kifejezések jelennek meg, hanem kifejezetten gyűlöletkeltő szövegek is. Az a kérdés, hogy lehet-e az internetet korlátozni, az Unión belül is óriási vitákat gerjeszt. A téma érzékenysége és nagyfokú publicitása miatt azonban a jövőben is a bíróság által elrendelt blokkolás lehet domináns.

Legutóbbi , a Heti Választan megjelent publicisztikájában Navracsics Tibor a szólás amerikai szabadságáról írt. Amerikai vonatútja során arra lett figyelmes, hogy az egyik bulvárlap elérhetetlen, a vasúttársaság saját wifi rendszerén blokkolta azt. Úgy tűnik, Amerikában is van olyan tartalom, amely miatt korlátozni lehet az internet szabadságát. Nehezen érthető, hogy egy lengén öltözött hölgy képét mutató honlap blokkolható, egy gyűlöletkeltő honlap azonban nem, fogalmazott a miniszterelnök-helyettes korábban, az amerikai igazságügy miniszterrel történt találkozóján.

Navracsics Tibor többször kérte az amerikai szerverről működtetett, antiszemita, cigányellenes és gyűlöletkeltő tartalmáról híres és hírhedt magyar portál elérhetetlenné tételét, de rendszerint azt a választ kapta, hogy lehet, hogy Magyarország számára sértő ennek a honlapnak a tartalma, de a szólásszabadság amerikai fogalmába nem fér bele, hogy ők bármilyen tartalmat korlátozzanak. Habár a szélsőséges nézetek kellemetlenek lehetnek, korlátozásuk olyan aránytalan károkat okozna a szólásszabadság és a demokrácia érvényesülésében, amely összeegyeztethetetlen az amerikai felfogással – magyarázták. Navracsics Tibor hozzátette: álságosnak tartja, hogy akik a saját országukra vonatkozóan a teljes szólásszabadságot hirdetik meg, másokat bírálnak, ha ott is hasonlóan kellemetlen vélemények jelennek meg.

Amerikában a gyűlöletkeltés nem korlátozható, csak ha közvetlen és azonnali veszélyt jelent valakire nézve. Arra a kérdésre, hogy vajon lehet-e valakit depresszióba, betegségbe, netán halálba üldözni, ha a tünet később jelentkezik, Navracsics Tibor úgy válaszolt: itt van jelentősége a múltnak, hiszen más egy Egyesült Államokban felnőtt ember gondolatkészlete, aki éles helyzetben sohasem szembesült azzal, hogy egy gyűlöleten alapuló mozgalom vagy ideológia hatalomra kerülhet, és szervezetten irthat ki osztály vagy faji alapon társadalmi csoportokat, a magyarok azonban megtapasztalták ezt. Ezért fontos, hogy Magyarország a saját múltjával szembenézve fogalmazza meg a saját jogi megoldásait.

Navracsics Tibor egyetértett azzal, hogy amikor az Alkotmánybíróság engedélyezné a diktatórikus jelképek korlátlan használatát, akkor inkább amerikai, mint magyar módra gondolkodik, s bár ezzel nem ért egyet, mert a magyar tapasztalatok és a kelet-európai specialitások háttérbe szorulnak, de az Alkotmánybíróság döntését végre kell hajtani.

(MR1-Kossuth Rádió)