Nehéz előre megjósolni, de természetesen bízunk abban, hogy objektív szempontok alapján döntenek majd akár gazdasági, akár jogi természetű ügyekben az Európai Unióban hazánkról - mondta Navracsics Tibor az MTV Ma Reggel című műsorában május 7-én.

A miniszter hozzátette, hogy ez nyilvánvalóan talán könnyebb gazdasági mutatók tekintetében, hiszen hogyha az úgynevezett maastrichti kritériumokat objektív és egzakt kritériumoknak tekintjük, akkor ezt objektíven is kell értékelni. Például ha rögzítve van, hogy három százalék alatt kell lennie a költségvetési hiánynak, akkor ezt objektíven kell nézni, tehát ha a magyar költségvetés számai azt mutatják, hogy kevesebb, akkor ki kell engedni Magyarországot.

Tudomásul kell vennünk, hogy Magyarország onnantól kezdve, hogy 2004. május 1-jén belépett az Európai Unióba, az előző kormányok idején egészen a legutóbbi időkig soha nem teljesítette azokat a vállalásait, amelyet az Európai Bizottsággal szemben tett az úgynevezett konvergencia programok keretében, legyen szó akár a költségvetési hiányról – hangsúlyozta Navracsics Tibor. Ha úgy tetszik az Európai Bizottság számára ez egy új fejlemény, hogy Magyarország most kezdi azokat a számokat hozni, vagy még azoknál is jobb számokat hoz, mint amit a magyar kormány előre jelzett. Érezhető ugyan bizalmatlanság Magyarországgal szemben, de már az is érezhető, hogy az üzleti világ felfigyel az úgynevezett objektív számokra is, és a bizalom erősödik Magyarország iránt. Ez egyértelműen megfigyelhető az alacsony országkockázati besorolásnál a külföldi üzleti köröknél, a befektetők újbóli megjelenésénél és a befektetések bővülésénél - magyarázta a miniszter.

Mindezek ellenére a hazánkkal kapcsolatos kételyeknek az a magyarázata, hogy ha egy ország vagy egy politikus új utat tör az egyébként megszokott konszenzusos állapothoz képest, akkor eleinte bizony őt nem szeretik. Margaret Thatcher, aki 1979-ben lett miniszterelnök, a nyolcvanas évek második feléig úgy kezelték, mint egy megrögzött bajkeverőt, aki csak bajt okoz Európában, hiszen például megtörte a szakszervezetek hatalmát, átalakította az egész brit gazdaságot- emlékeztetett Navracsics Tibor. Persze, mi magyarok vagyunk, és tény az is, hogy azért sokkal élesebb kritikákat kapunk, de úgy gondolom, hogy ha ez az utat folytatjuk, jönnek az eredmények és egy idő után itt is jönnek majd az elismerések is - fogalmazott a miniszterelnök-helyettes.

A  sértett gazdasági érdekeket, és az ezzel kapcsolatos gyanakvásokat, indulatokat helyre lehet tenni - mondta. Jó példakként említette az Erzsébet-program bevezetését, amelynek keretében a korábbi szinte kizárólag francia magáncégek tulajdonában lévő cafeteria-rendszert szociális üdültetési programmá alakította át a kormány. A program sikerességét igazolja, hogy idén már 135 ezer ember üdülhet rendkívül kedvezményesen. Ha francia oldalról nézem, érthető az érdeksérelem, ha magyar oldalról nézem, akkor viszont természetes az, hogy védjük a nemzeti érdeket és védjük azokat a családokat, akik nem engedhetnék meg maguknak, hogy üdülhessenek. Ezeket a vitákat le kell folytatnunk, ennek érdekében pedig nagyon sokszor, nagyon sokat és mindenhol beszélnünk kell az európai uniós szervekkel és minden európai uniós tagállammal, hogy mit akarunk elérni, ezáltal el lehet oszlatni ezeket a gyanakvásokat – mondta Navracsics Tibor.

(MTV Ma Reggel)