A Tavares- jelentéssel kapcsolatban a magyar kormány több száz kifogást készített; ez után részben az Európai Parlament alapvető jogokkal foglalkozó bizottsága, részben pedig a plenáris ülés vitatja meg ezeket, illetve szavaz róla. A jelentésnek éppen ezért inkább politikai hatása lehet –mondta Navracsics Tibor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Bármely állítását nézzük, Rui Tavares európai parlamenti képviselő inkább az érzéseit foglalta írásba ebben az esetben. Ezek tehát nem jogi tények, sokkal inkább politikai dokumentumról van szó. Az Európa Tanáccsal folytatott együttműködés révén már számos esetben megnyugtatóan tudtuk rendezni ezeket a kérdéseket.

Navracsics Tibor hangsúlyozta, hogy folyamatosan zajlik a szakértői párbeszéd a bizottság és a kormány között. Reményei szerint már a mai nap folyamán el tudják küldeni a bizottság által a negyedik alaptörvény-módosítással kapcsolatban az ügyek áthelyezésére, a politikai pártok kampányidőszakban a médiában történő reklámozására, illetve a bíróságok által kivetett büntetés, költségvetési deficitet nem növelő különadókkal történő biztosítására feltett kérdésre adott választ.

Az ároktői banda tagjai szabadulásuk után házi őrizetben lesznek- hangsúlyozta a miniszter. Az Országos Bírósági Hivatal elnökétől levélben kért tájékoztatást arról, hány olyan ügy van, amely esetleg a jövőben hasonló módon fenyeget, illetve melyek azok az azonnali lépések, amelyeket meg tudunk tenni annak érdekében, hogy ezek az ügyek a jövőben ne forduljanak elő.

Az ügyek áthelyezése természetesen nem a legjobb megoldás –fűzte hozzá, bár erre több európai uniós tagállamban is találunk példát. A legjobb megoldás egy több milliárdos fejlesztés lenne az igazságszolgáltatásban, melynek részeként a szakértői intézetek több embert, korszerűbb gépeket kapnak, hogy le tudják dolgozni az elmúlt években felhalmozódott ügyhátrányt. Hiszen az a csúszás, ami ebben az ároktői banda esetben is történt, ennek köszönhető. Navracsics Tibor hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök is kiemelten kezeli ezt a kérdést, ezért lehet bízni abban, hogy a zárolások ellenére a bíróságok fejlesztésére infrastruktúrájuk korszerűsítésére fog jutni pénz.

(Kossuth Rádió 180 perc)