Navracsics Tibor publicisztikája a Heti Válasz 2012. január 12-ei számában.

Törvényhozási szempontból a magyar demokrácia történetének legkiemelkedőbb éve volt 2011. A több mint kétszáz elfogadott törvény mennyisége még akkor is tekintélyt parancsoló lenne, ha az év tizenkét hónapjában folyamatosan ülésezett volna a parlament. Különösen így van ez azonban figyelembe véve a téli és a nyári szünetet, valamint azt a tényt, hogy az országgyűlés a tavaszi ülésszak jelentős részét kizárólag az új alaptörvény megalkotásának szentelte.

A 2010-es országgyűlési választások után megindult intézményi változások tavaly érték el a jogalkotás révén az alapvető jogi keretek újraalkotásának szintjét. Már az új kormány megalakításakor tudtuk, hogy óriási munka vár ránk, hiszen a közigazgatástól az adópolitikán keresztül a társadalompolitikáig szinte mindent meg kell változtatnunk ahhoz, hogy Magyarország 2014-re Európa versenyképes országává válhasson. Noha a várt nehézségek mellé jócskán érkeztek váratlanok is, az intézményépítés és a jogalkotás területén tudtuk tartani az eredetileg kitűzött menetrendet. Az új kormányzati struktúra kialakítása után tavaly megteremtettük a hatékony államigazgatás területi alapjait a megyei kormányhivatalok létrejöttével. Az igazságügy jogszabályi kereteinek reformjával létrehoztuk a továbbra is független, ám az eddigieknél hatékonyabb igazságszolgáltatás feltételrendszerét. Végül, de nem utolsósorban az Alaptörvény elfogadásával nemcsak lezártuk a magyar demokrácia történetében a posztkommunista átmenet időszakát, de meg is nyitottuk az új alkotmányos fejlődés fejezetét.

Óriási munka, óriási belpolitikai konfliktusokkal. Nem ért váratlanul minket, hogy a tegnap logikájában élő politikai erők elkeseredetten, eszközeikben sem válogatva védik érdekeiket. Ízelítőt kaptunk már belőle egy évvel ezelőtt, a médiatörvény elleni, nemzetközivé gerjesztett hajtóvadászatban. Éppen ezért nem lepett meg az sem, hogy az igazságügyi reform elleni támadást is egy magyar európai parlamenti képviselő indította.

Mégis, a munka jelentős részét elvégeztük. Az idei év törvényhozási és politikai feladata a létrehozott keretek feltöltése, finomítása és konszolidációja. A még megvitatásra és elfogadásra váró, az Országgyűlésről, a választási eljárásról, valamint a pártok és kampányok finanszírozásáról szóló sarkalatos törvények esetében minderre az eddigieknél tágabb időkeret áll majd rendelkezésre.

A szakpolitikai törvényhozás területén is tovább haladunk a meghatározó jelentőségű, az általunk célként kitűzött „Jó Állam” megteremtését szolgáló jogszabályok megalkotásában. A másfél éve hivatalba lépett kormány első intézkedéseként rehabilitálta a Gyurcsány-kormány által szétkergetett, a legtekintélyesebb szakemberekből álló kodifikációs bizottságot, amely az új Polgári Törvénykönyvet alkotta meg. Mellette ugyancsak készül az új Büntető Törvénykönyv is. Alapos előkészítő munkával sikeressé szeretnénk tenni a járások – végül eredeti céldátum szerinti – 2013. január elsejei indulását. Mindez azt is jelzi, hogy az új alapok lerakása a végéhez közeledik.

Nem lehetünk azonban elbizakodottak, hiszen tudjuk, hogy a munkának legalább ennyire jelentős része a teljesítmény finomítása, a hibák kijavítása. Több türelemmel és megértéssel, nagyobb nyitottsággal és rugalmassággal be kell vonnunk az új jogszabályokat most még gyanakvóan – vagy éppen ellenségesen – méregetőket az új konszenzusba.

Több nyugalomra, több kiszámíthatóságra és több barátra van szükségünk, itthon és külföldön egyaránt. 2012 nagy feladata ennek elérése.

(Heti Válasz)