A Terrorelhárítási Központ kedden hajnalban 221 fővel csatlakozott az árvízvédelemben résztvevőkhöz Baján.

Pintér Sándor belügyminiszter indítványának egyhangú elfogadásával az Országgyűlés felhatalmazta a kormányt, hogy a múlt kedden a Duna áradása miatt elrendelt veszélyhelyzetet meghosszabbítsa. A tárcavezető erről szóló, hétfőn beterjesztett indítványát - a házszabálytól eltéréssel - egy nap alatt fogadta el a parlament. Hétfőn tizenkét, a fővárostól délre fekvő Duna menti járásra is veszélyhelyzetet hirdetett ki a kormány.

Az OMIT – az Országos Műszaki Irányító Törzs szakembereinek irányításával a védekezés ütemezetten zajlik. A szakemberek felkészítették a védekezésben részt vevő egységeket a tetőzés után várható árvízi jelenségek kezelésére. A gátak állapotát folyamatosan ellenőrzik, a kritikus helyeken meghozták a megfelelő intézkedéseket. A védekezést minden védvonalon az Országos Vízügyi Főigazgatóság koordinálja.

Molnár Béla az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője elmondta: az árvízben közvetlenül nem érintett területi Vízügyi Igazgatóságok szakembereinek átcsoportosításával a teljes védvonalon biztosítják a védekezés szakmai irányítását. Az árvízben közvetlenül nem érintett területi igazgatóságokról összesen több mint 1000 szakembert csoportosítottak át..
A legnagyobb vízállások - Mohács kivételével - mindenhol meghaladták a korábban valaha mért legnagyobb szinteket.

Az OMIT töltésfeltáró szakcsoportot rendelt ki az elsőrendű állami és az önkormányzati védművek kritikus szakaszainak vizsgálatára, a szakcsoport folyamatos jelentéseivel segíti az Országos Műszaki Irányító Törzs munkáját.

Bátán és Baján a szükséges töltésmagasítások elkészültek, a továbbiakban a védművek biztonságának növelését célzó munkálatokat zajlanak.

A Terrorelhárítási Központ kedden hajnalban 221 fővel csatlakozott az árvízvédelemben résztvevőkhöz Baján. Hajdu János tábornok, a TEK főigazgatója személyesen irányítja a helyszínen a védekezést. Az árvízvédelmi feladatok végrehajtására berendelt állomány megfeszített erővel dolgozik a helyszínen. A TEK az árvízi védekezés mellett a jogszabályban foglalt alapfeladatait is hiánytalanul ellátja.

Annak ellenére, hogy az országot lassan elhagyja az árhullám, a vízügyi szakemberek véleménye szerint továbbra is kiemelt figyelmet kell fordítani a védművek állapotára és a szükséges védekezési terv ellátására. A korábbi árhullámok tapasztalatai rámutattak, hogy a védekezési időszak egyik legfontosabb időszaka az apadás idejére tevődik, ugyanis ilyenkor a nagyrészt földből épült árvízi művek szilárdsága, állékonysága jelentősen csökken. A vízügyi szolgálat szakembereinek ennek megfelelően a fokozott megfigyelést és a beavatkozásokhoz szükséges erőforrások helyszínen tartását ebben az időszakban is biztosítani kell.

Mindezt különösen indokolttá teszi, hogy a Duna külföldi vízgyűjtőjén újabb jelentős csapadék tevékenység volt, ami, ha újabb áradást nem okoz a Duna apadásának ütemét jelentősen lelassíthatja és így, az egyébként is tartósan magas vízállások rendkívül hosszú ideig terhelik a védműveket.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság által működtetett www.vizugy.hu internetes oldal a RENDKÍVÜLI HÍR/RÉSZLETEK rovatban folyamatosan közli az aktuális árvízi információkat. A napokban ugrásszerűen megnövekedett forgalom zavartalanságát a honlap működtetői a szerverkapacitás bővítésével, a technikai háttér megerősítésével biztosítják. A lakosság számára fejlesztett térképes árvízi tájékoztató, az ÁRVÍZ 2013, androidos alkalmazással is elérhető.

A legfrissebb árvízi adatok a Dunán - 2013. június 12. 07.00 óra

Jelenleg 807,4 km töltésen van árvízvédelmi készültség Magyarországon.

I. fokú védekezés van 206,4 km-en
(a Marcal középső szakaszán, a Sió alsó szakaszán Siótorok – Sióagárd között és a Zagyva középső szakaszán).
III. fokú védekezés van 62,4 km-en (a Rába Győr-Árpási, Győr-Koroncói szakaszán, a Marcal Győr-Koroncói, valamint a Koroncó-Mórichida-i árvízvédelmi szakaszán).
Rendkívüli védekezés van 538,6 km-en (a Dunán Rajkától a déli országhatárig az állami védvonalakon).

Az Országos Vízjelző Szolgálat aktuális grafikonjait itt megtekintheti.

(Országos Műszaki Irányító Törzs, Országos Vízügyi Főigazgatóság)