Az Országos Műszaki Irányító Törzs jelentése 2013. június 11-én 16:00 órakor.

Pintér Sándor belügyminiszter indítványának egyhangú elfogadásával az Országgyűlés felhatalmazta a kormányt, hogy a múlt kedden a Duna áradása miatt elrendelt veszélyhelyzetet június 19-éig meghosszabbítsa. A tárcavezető erről szóló, hétfőn beterjesztett indítványát - a házszabálytól eltéréssel - egy nap alatt fogadta el a parlament.

A Duna magyarországi szakaszán a napokban mindenhol megdőlt a valaha mért legnagyobb vízállás, és ez várhatóan azokon a Budapesttől délre eső területeken is így lesz, ahol még nem tetőzött a folyó. Hétfőn ezért tizenkét, a fővárostól délre fekvő Duna menti járásra is veszélyhelyzetet hirdetett ki a kormány.

Az OMIT – az Országos Műszaki Irányító Törzs szakembereinek irányításával a védekezés ütemezetten zajlik. A szakemberek felkészítették a védekezésben részt vevő egységeket a tetőzés után várható árvízi jelenségek kezelésére. A gátak állapotát folyamatosan ellenőrzik, a kritikus helyeken meghozták a megfelelő intézkedéseket.

A védekezést minden védvonalon az Országos Vízügyi Főigazgatóság koordinálja. Molnár Béla az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője elmondta: az árvízben közvetlenül nem érintett területi Vízügyi Igazgatóságok szakembereinek átcsoportosításával a teljes védvonalon biztosítják a védekezés szakmai irányítását. Ez az átcsoportosítás megkezdődött és tervszerűen halad.

Az árhullám szintje Budapest felett mindenhol meghaladta a valaha mért legmagasabb vízállást. Az eddigi tetőzések a Budapesttől délre lévő szakaszon is meghaladták az eddigi rekordot és a ma tetőző szakaszokon is a valaha mért legmagasabb vízszinteket várnak az Országos Vízjelző Szolgálat szakemberei. Dunaföldváron tetőzött a folyó, Pakson jelenleg lelassult az áradás üteme, tetőzés még a mai napon várható.

Az OMIT töltésfeltáró szakcsoportot rendelt ki az elsőrendű állami és az önkormányzati védművek kritikus szakaszainak vizsgálatára, a szakcsoport folyamatos jelentéseivel segíti az Országos Műszaki Irányító Törzs munkáját. A védekezést vezető Országos Műszaki Irányító Törzs az eddig a felső szakaszon szolgálatot teljesítő szakembereit szükség szerint – a megfelelő pihenőidők figyelembe vételével – a Budapest alatti védekezési helyekre irányítja át.

A védekezés műszaki irányításában az Országos Vízügyi Főigazgatóság az árvízben közvetlenül nem érintett területi igazgatóságainak vezető szakemberei is részt vesznek, összesen több mint 1000 szakembert csoportosítottak át.

Megtették az előkészületeket a Budapest alatti térségben a védelmi szakaszok súlypontjainál kialakítandó további 7 homokzsáktöltő telep kialakítására és mielőbbi üzembe helyezésére. Pilismarótnál apadt a víz, itt a vízügyi szakemberek vezetésével tovább folytatják a bordás megtámasztás kiépítését.

A tassi-zsilip megerősítése megtörtént, a műtárgy állékonysága nincs veszélyben. Bátán és Baján a szükséges töltésmagasítások elkészültek, a továbbiakban a védművek biztonságának növelését célzó munkálatokat zajlanak.

A Terrorelhárítási Központ a mai nap hajnalán 221 fővel csatlakozott az árvízvédelemben résztvevőkhöz Baján. Hajdu János tábornok, a TEK főigazgatója személyesen irányítja a helyszínen a védekezést.

Az árvízvédelmi feladatok végrehajtására berendelt állomány megfeszített erővel dolgozik a helyszínen. A TEK az árvízi védekezés mellett a jogszabályban foglalt alapfeladatait is hiánytalanul ellátja. Az apadás nagyon lassú, ezért fontos hangsúlyozni, hogy a Duna felső szakaszán lévő védekezés továbbra is kiemelt hangsúlyt kap. A vízügyi szakemberek vezetésével tovább erősítik a védvonalakat.

Az OMIT vezetője hangsúlyozta, ha lehet, most még fontosabb a fegyelmezett munka, a védelmi terv összeállítása, az erőforrások beosztása.

A most következő 2-3 napban még nem lélegezhetnek fel a védekezésben résztvevők a felső szakaszok védelmét illetően sem.

A legfrissebb árvízi adatok a Dunán - 2013. június 11. 15.00 óra


Jelenleg 807,4 km töltésen van árvízvédelmi készültség Magyarországon.
I. fokú védekezés van 206,4 km-en (a Marcal középső szakaszán, a Sió alsó szakaszán Siótorok – Sióagárd között és a Zagyva középső szakaszán).
III. fokú védekezés van 62,4 km-en (a Rába győr-árpási, győr-koroncói szakaszán, a Marcal győr-koroncói, valamint a koroncó-mórichidai árvízvédelmi szakaszán).
Rendkívüli védekezés van 538,6 km-en (a Dunán Rajkától a déli országhatárig az állami védvonalakon).

(Országos Műszaki Irányító Törzs,Országos Vízügyi Főigazgatóság)