Az Országos Műszaki Irányító Törzs jelentése 2013. június 07-én 08 órakor.

Orbán Viktor miniszterelnök június 4-én délben veszélyhelyzetet hirdetett ki a Duna áradása miatt az érintett térségekre.

A védekezés folyamatosan, tervszerűen zajlik. Az eredményesség érdekében a helyi lakosság és a közvetlenül nem érintett települések polgárai és civil szervezetei a vízügyi szakemberek irányításával ütemezetten végzik a szükséges feladatokat.

A Katasztrófavédelmi Koordinációs Tárcaközi Bizottságnak a védekezéshez szükséges minden forrás a rendelkezésére áll. A most következő napokban várhatóan lesznek elzárt, megközelíthetetlen települések. A védekezés irányítói erre is felkészültek, ezeknek az ellátását időben megszervezték.

Az Országos Műszaki Irányító Törzs eddig 16 helyen hozott létre központi homokzsáktöltő telepeket, amelyek a védekezésben résztvevőknek jelentenek újabb tartalékot. Ezeknek a tartalékhelyeknek a célja az, hogy az állam által finanszírozott homokzsákok a tetőzés folyamán, hirtelen igény esetén is azonnal eljussanak az állami védvonalakra, az önkormányzatokhoz, illetve a lakossághoz. Az önkormányzati védelmi feladatok ellátását az OMIT által kirendelt szakemberek segítik.

A folyamatosan beérkező adatok alapján, az árhullám levonulása nagy feladatot jelent, de ezzel az országos méretű összefogással, közösen, sikerrel megoldható. A védekezést az Országos Vízügyi Főigazgatóság koordinálja.

A védekezést irányítók arra kérik az egyre gyakrabban előforduló rémhírek terjesztőit, hogy tiszteljék meg a védekezésben résztvevők embert próbáló munkáját azzal, hogy a rövidesen levonuló áradattal szemben folytatott küzdelmükhöz nyugodt körülményeket biztosítanak – a védekezéshez minden más feltétel rendelkezésre áll.

A Mosoni-Duna Győrújfalunál lévő védelmi szakaszán a folyamatban lévő kivitelezési munkák miatt az árvízvédelmi töltés az árvíz előtt nem volt teljes értékű. Az árvízvédelmi töltésen folyó munkákhoz szükséges beszállítást csak a töltéskoronán lehet megoldani, mivel a mentett oldalon a szivárgó vizek csak így tették lehetővé a folyamatos szállítást. Az intenzív szállítás következtében tegnap délután a töltés mentett oldali rézsűjén a korábbi kivitelezés során rátolt földmennyiség a rajta közlekedő gépek terhelésének következtében a töltés mentett oldalára mintegy 20 méter szélességben és 1,5 méter mélységben lesuvadt.

Az éjszaka folyamán a érintett töltésszakasz koronáján a töltés magasítás homokzsákokból 70 cm-es magasságban folyamatosan megépült. Álláspontunk szerint az így kialakított védvonal magassága elegendő. Tekintettel a felfokozott helyzetre, magasítást a nap folyamán tovább építjük.

A mentett oldalon a fakadó vizek miatt magasabb vízszintek alakultak ki, ezért a mentett oldali leterhelő kavics paplan kiépítésének üteme le fog lassulni. Tekintettel arra, hogy a kialakult körülmények között, forgalomtechnikai okokból ez a kapacitás nem növelhető tovább, azokon a szakaszokon, ahol rézsű csúszást észlelünk bordás megtámasztások kialakítását kezdtük el.

A védekezést az új helyzetnek megfelelően átszerveztük, a beszállításokat a bordás megtámasztásokhoz helikopterrel kezdeményeztük, melyet töltés koronán könnyűszerkezetű járművel egészítünk ki.

A megtámasztás befejeztével a magasítási munkák dupla csatárlánccal tovább folytatódnak. A jelenlegi helyzet a magasítás folytatását nem akadályozza.

2013. 06. 06.-án az OMIT összehívta a Tudományos Tanácsot. A Tanács tagjai egyöntetűen megállapították, hogy a prognózis alapján nem alakulhat ki olyan árhullám, amely a jelenlegi rekord árhullámot tovább növeli. Kizárták, hogy a vizsgált időszakban erre az árhullámra újabb árhullám fusson rá.

A legfrissebb árvízi adatok a Dunán:

2013. június 7-én 07.00 órakor az alábbi vízállásokat mérték:

Jelenleg 759,8 km töltésen van árvízvédelmi készültség Magyarországon.

I. fokú védekezés van 392,4 km-en (a Dunán Budapest alatt Dunaföldvártól a déli országhatárig, a Marcal középső szakaszán, a Zagyva középső szakaszán Szentlőrinckáta – Hatvan között és a Mátraverebélyi tározónál).

II. fokú védekezés van 113,8 km-en (a Duna Budapest alatti szakaszán a jobb parton Adonyig, a bal parton Soltig).

III. fokú védekezés van 62,4 km-en (a Rába Győr-Árpási, Győr-Koroncói szakaszán, a Marcal Győr-Koroncói, valamint a Koroncó-Mórichida árvízvédelmi szakaszán).

Rendkívüli védekezés van 191,2 km-en (a Győr-Moson-Sopron megye területén a Duna-menti és Mosoni-Duna menti, Komárom-Esztergom megye és Pest megye Budapest feletti területén a Duna-menti állami védvonalakon).

A védekezésben résztvevő önkormányzatok száma: 13

(Országos Műszaki Irányító Törzs, Országos Vízügyi Főigazgatóság)