Az Országos Műszaki Irányító Törzs jelentése 2013. június 06-án 16 órakor.

Orbán Viktor miniszterelnök június 4-én délben veszélyhelyzetet hirdetett ki a Duna áradása miatt az érintett térségekre.

Az ár várható levonulása az emberi erőforrások és a technikai eszközök bevetésének köszönhetően előreláthatólag sehol nem okoz majd kritikus, kezelhetetlen helyzetet.

A védekezés folyamatosan, tervszerűen zajlik. Az eredményesség érdekében a helyi lakosság és a közvetlenül nem érintett települések polgárai és civil szervezetei a vízügyi szakemberek irányításával ütemezetten végzik a szükséges feladatokat. Megkezdődtek az előkészületek a tetőző vízszintek rögzítésére, földi geodéziával a folyó mentén, és légifotós, illetve szükség esetén műholdas elemzésekkel a kritikus helyeken.

A Katasztrófavédelmi Koordinációs Tárcaközi Bizottságnak a védekezéshez szükséges minden forrás a rendelkezésére áll. A most következő napokban várhatóan lesznek elzárt, megközelíthetetlen települések. A védekezés irányítói erre is felkészültek, ezeknek az ellátását időben megszervezték.

Az Országos Műszaki Irányító Törzs eddig 16 helyen hozott létre központi homokzsáktöltő telepeket, amelyek a védekezésben résztvevőknek jelentenek újabb tartalékot. Ezeknek a tartalékhelyeknek a célja az, hogy az állam által finanszírozott homokzsákok a tetőzés folyamán, hirtelen igény esetén is azonnal eljussanak az állami védvonalakra, az önkormányzatokhoz, illetve a lakossághoz. Az önkormányzati védelmi feladatok ellátását az OMIT által kirendelt szakemberek segítik.

A folyamatosan beérkező adatok alapján, az árhullám levonulása nagy feladatot jelent, de ezzel az országos méretű összefogással, közösen, sikerrel megoldható. A védekezést az Országos Vízügyi Főigazgatóság koordinálja.

A június 5-i esti – Balassagyarmaton, Vácon, Esztergomban, Budapesten és Székesfehérváron is érzékelhető – földrengésről értesülve a vízügyi szolgálat munkatársai azonnal megkezdték a dunai árvízben érintett töltések, gátak átvizsgálását. A minden részletre kiterjedő vizsgálat másnap, 6-án is folytatódott és megállapították, hogy a rengés – mint ahogy elsődlegesen is valószínűsíthető volt – a védművekben semmilyen károsodást nem okozott.

A legfrissebb árvízi adatok a Dunán:
2013. június 6-án 15.00 órakor az alábbi vízállásokat mérték:

Forrás: Országos Vízügyi Főigazgatóság

Jelenleg 759,8 km töltésen van árvízvédelmi készültség Magyarországon.
I. fokú védekezés van 392,4 km-en (a Dunán Budapest alatt Dunaföldvártól a déli országhatárig, a Marcal középső szakaszán, a Zagyva középső szakaszán Szentlőrinckáta – Hatvan között és a Mátraverebélyi tározónál).
II. fokú védekezés van 113,8 km-en (a Duna Budapest alatti szakaszán a jobb parton Adonyig, a bal parton Soltig).
III. fokú védekezés van 62,4 km-en (a Rába Győr-Árpási, Győr-Koroncói szakaszán, a Marcal Győr-Koroncói, valamint a Koroncó-Mórichida árvízvédelmi szakaszán).
Rendkívüli védekezés van 191,2 km-en (a Győr-Moson-Sopron megye területén a Duna-menti és Mosoni-Duna menti, Komárom-Esztergom megye és Pest megye Budapest feletti területén a Duna-menti állami védvonalakon).
A vízügyi védekezésben résztvevők létszáma 06.05-én: 3134 fő
A védekezésben résztvevő önkormányzatok száma: 13

Országos Műszaki Irányító Törzs
Országos Vízügyi Főigazgatóság, 2013.06. 06. 16. 00 óra

(Országos Műszaki Irányító Törzs, Országos Vízügyi Főigazgatóság)