A Honvédelmi Minisztérium elnökségi ágazati képzése keretében hatodik alkalommal rendezett elnökségi szemináriumon a belga védelmi minisztérium elnökségi csoportjának vezetője, Johan Andries ezredes tartott előadást a belga elnökségi felkészülés menetéről, az elnökség programjáról és az eddigi eredményekről.
A szemináriumot Kelemen Tas, a Védelempolitikai Főosztály főosztályvezetője nyitotta meg. Rövid bevezetőjében kiemelte, hogy a lisszaboni szerződés következményeként a magyar elnökség a közös biztonság- és védelempolitika területén már nem hagyományos soros elnöki feladatokat lát el, ám a szerződés végrehajtásával kapcsolatos bizonytalanságok miatt még „non-Presidency”-ként sem fogható fel, hanem egyfajta átmeneti helyzetben lesz. Ezért a belga elnökség fejleményeinek nyomon követése meghatározó lesz a magyar előkészületek szempontjából.
Johan Andries elmondta, Belgium idén 12. alkalommal látja el a Tanács elnöki tisztét, de első alkalommal a lisszaboni szerződés adta keretek között. Az idei, mint második féléves elnökség, rövid elnökségnek számít; a központi iránymutatásnak megfelelően költségvetési szempontból „józan” elnökségnek ígérkezik. A kül- és biztonságpolitika területén a lisszaboni szerződés után a belga elnökség „primus inter pares”, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét támogató helyzetben van, és lehetősége nyílik arra, hogy ötleteit, javaslatait e támogató szerepében megjelenítse és megvalósítsa. Ennek előkészítése érdekében a külügyminisztérium vezetésével, illetve külön, a védelmi minisztérium részéről is egyeztetéseket folytattak a közös biztonság- és védelempolitika területén illetékes uniós szervekkel, valamint a főképviselő kabinetjével.
A védelmi minisztériumban az elnökség idejére állították fel a vezérkaron belül az elnökségi csoportot (Presidency Task Force), amelyet kiemeltek az eredeti minisztériumi struktúrából, így az közvetlenül kapcsolódik a miniszter kabinetjéhez, a vezérkari főnökhöz (a védelempolitikai igazgatón keresztül), valamint az EU melletti katonai képviselethez. Andries ezredes csoportja két alapvető feladattal rendelkezik: egyrészt felelős a belga elnökség tartalmi elemeiért és ezzel összefüggésben a magas szintű találkozók napirendjének előkészítéséért, másrészt ellátja az elnökséghez kapcsolódó szervezési feladatokat. Utóbbi minőségében irányítja a teljes elnökség magas szintű eseményeinek szállítási feladatait, mivel a delegációs járműveket a belga haderő sofőrjei vezetik.
Az elnökségi rendezvények között kiemelt fontosságú a genti informális védelmi miniszteri találkozó. Érdekes kezdeményezésnek ígérkezik a szeptemberre tervezett nyári egyetem, és az ahhoz kapcsolódó magas szintű vitafórum az európai védelempolitika egyes kiemelt kérdéseiről.
Az elnökségi rendezvényeket egy átgondolt kommunikációs stratégia kíséri, amelynek fő célja, hogy a közvélemény, illetve szűkebb körben a védelmi minisztérium és a belga haderő tagjait tájékoztassa az EU közös biztonság- és védelempolitikájának céljairól és fejleményeiről.
(HM Sajtóiroda)