A Magyar Honvédség afganisztáni szerepvállalásának egyik fontos - korántsem veszélytelen - része az Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoport (OMLT) feladatainak ellátása. A napokban közel ötszázan - az afgán rendőrség, az afgán hadsereg és a magyar-amerikai OMLT tagjai – hajtottak végre igen fontos műveletet két járásban.
Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár katonáiból álló OMLT 1.7 váltás végzi a 2/3. Afgán Lövészzászlóalj (azaz KANDAK) mentorálását, amelynek keretében december 27. és január 4. között közös műveletet hajtottak végre Baghlan tartomány Nahrin és Burka járásaiban.
A művelet elrendelésének egyik oka sokaknak megdöbbentő lehet, ám a hazánktól több mint négyezer kilométerre élők számára mindennaposnak számít. A „hadurak” közül többen ugyanis igen sajátosan értelmezik a törvényt és annak betartását. Saját magánhadseregükre támaszkodva dacolnak az Afgán Nemzeti Rendőrség (ANP) parancsaival: a lakosságot félelemben tartják, a legkülönfélébb bűncselekményektől sem riadnak vissza. Ahol több fegyveres banda is létezik, ott számolni kell azok egymás közötti leszámolásával, amely gyakran a polgári lakosok életébe is kerül. Továbbá tevékenységükkel súlytalanná tették az afgán hagyományok szerint működő „Vének Tanácsát”, amely idők óta a helyi igazságszolgáltatást végzi.
Az akció másik oka, hogy miközben az északi Kunduz tartomány afgán és szövetséges csapatai tisztogató akciókat hajtottak végre, a tálib fegyveresek az általuk figyelembe nem vett tartományi határokon átszivárogva kerestek menedéket Baghlanban.
Közel ötszázan - az afgán rendőrség, az afgán hadsereg és a magyar-amerikai OMLT tagjai – kezdték meg a két járásra kiterjedő műveletet. Elsősorban a lakosság bizalmát kellett megnyerniük, hogy fontos információkhoz jussanak a törvényszegőkről, ellenállókról: kiterjedt járőrözésekkel, ellenőrző-áteresztő pontok üzemeltetésével és folyamatos jelenléttel (SHOW OF FORCE).
A lakosság pozitívan fogadta az odaérkező biztonsági erőket. Ennek egyik oka az volt, hogy a napokkal korábban történt bányaszerencsétlenség után – amelyben tizenegy bányász vesztette életét – a magyar Tartományi Újjáépítési Csoport (PRT) segélyadományokkal segítette az áldozatok családtagjait. A bizalom jeleként egyre többen jelentek meg az önkormányzati épületnél, hogy panaszt, bejelentéseket tegyenek; ennek is köszönhetően megtörténtek az első letartóztatások.
A következő néhány napban a jelenlétfenntartó járőrök egyre jobban megközelítették a „hadurak” lakóhelyeit, akik világos ultimátumot kaptak: „vagy tárgyalnak a fegyverletételről vagy harcban esnek el!”. A felszólítás komolyságát erősítette az, hogy két AH-64 Apache harci helikopter lebegett folyamatosan a levegőben a tárgyalás ideje alatt. Mindenki elfogadta a tárgyalás feltételeit, aláírta az egyezményt és alávetette magát az ítéletnek, amelyet a hagyományok szerint a Vének Tanácsa hozott meg (vallási vezeklést és tetemes jóvátételek kifizetését határozták meg).
Az OMLT 1.7 parancsnoka és teljes személyi állománya Békés, Boldog Új Évet kíván minden hazánkban és külföldön szolgálatot teljesítő bajtársának és szeretteiknek!
(kormany.hu; Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoport)