Afganisztánban a férfiak nagy része a hadsereget választja hivatásának. Ez így van Kabulban is, ahol a Magyar Logisztikai Mentorcsoport (MH LMCS) negyedik váltása teljesíti szolgálatát. Küzdelmes munkával járul hozzá ahhoz, hogy a földművesekből, vagy állattenyésztő helyi lakosokból kiképzett afgán katonák hasznos tagjai legyenek nemzetük hadseregének.

Az Közlekedési mentorcsoport a szolgálat első hónapjában jó kapcsolatot alakított ki az Afgán Logisztikai Iskola közlekedési részlegével, amelynek mentorálását végzi. Miután bepillantást nyertek az afgán kiképzési módszerekbe, anyagokba, az afgán részleg anyagi ellátottságába és a hozzá kapcsolódó logisztikai lánc működésébe, a mentorcsoport - a German Armed Forces Technical Advisory Group (GAFTAG) többi szakcsoportjával együtt - új tansegédleteket dolgozott ki a közlekedési szabályok, valamint az afgán katonák által üzemeltetett járművek működtetésének és javításának oktatására.

(fotó: MH LMCS-4)Gulyás György őrnagy, a Magyar Honvédség Logisztikai Mentorcsoport parancsnok-helyettese, szakcsoportvezető szerint az afgán félnek nagyon jó kiképzői vannak, de a gépjárművezetést és a szállításokat érintő kiképzést néhány alapvető elemmel kell bővíteni. Ilyen például az elsősegélynyújtásra való felkészítés, vagy a hegyes-dombos területen gyakran előforduló gépjárműborulások kivédésére és túlélésére felkészítő úgynevezett Rollover Training. Az erre irányuló tanfolyam szervezése folyamatban van. Gulyás György őrnagy hozzátette: a logisztikai ellátásban is akadályok mutatkoznak, amelyek befolyásolják a kiképző alakulatok mindennapos életét, így a kiképzést is. Az afgán fél új szemléletű logisztikai rendszer meghonosításán fáradozik, ez magyarázza alapvetően a problémákat. Az új szemlélet meghonosításának elősegítése is a mentori feladat része.

(fotó: MH LMCS-4)A hadtáp szakterület két szakcsoportra: ellátóra és élelmezési-szakácsra tagozódik. A szakkiképzés időtartama hat hét (kettőszáznegyven óra), amely során az ellátók – többek között - a raktározás, az ellátás témakörökben, az élelmezők az ételek elkészítésével és az MKT-130 típusú mozgókonyha gyakorlati üzemeltetésével kapcsolatos ismereteket sajátítják el. Mindkét csoport részvizsgát, a szakkiképzés befejezését követően pedig záróvizsgát tesz. A sikeresen vizsgázó logisztikai szakállományt a kibocsátási ünnepséget követően helyezik át első beosztásába, az Afgán Nemzeti Hadsereg (ANA) alakulatának logisztikai alegységéhez. A hadtápszakcsoport a szakmai tudásának és a gyakorlati tapasztalatainak széleskörű felhasználásával tevékenyen hozzájárul – az afgán kiképző állománnyal együttműködve – az önkéntes újoncállomány ellátó- és élelmezési szakfelkészítésének sikeres végrehajtásához.

(fotó: MH LMCS-4)A kontingens harmadik csoportja a Karbantartó szakcsoport (maintenance section), amely tartalmazza a fegyver- és a gépjárműkarbantartó csoportot. Feladata a képzésben résztvevő afgán katonák oktatásának szakmai segítése, támogatása. A kiképzés során az afgán katonák megismerhetik az amerikai hadseregben rendszeresített fő fegyvertípusokat, azok működését, részeit, paramétereit, biztonságos kezelésüket. A gépjárműkarbantartó csoportnál háromféle gépjármű típus (Ford ranger, International, HMMWV) oktatása történik az elméleti és gyakorlati foglalkozásokon. A hallgatók végül vezetési gyakorlaton vesznek részt, bizonyítva vezetési ismereteiket.

A közeljövőben az a cél, hogy az afgán kiképzők képesek legyenek a teljeskörű, mindenre kiterjedő, önálló oktatás végrehajtásának biztosítására. Látva a jól felkészült kiképző állományt ez nem lesz nehéz feladat – hangsúlyozta Bálint Mihály százados, csoportvezető. Kerekes Béla alezredes, a Magyar Honvédség Logisztikai Mentorcsoport negyedik váltásának parancsnoka a szakcsoportok tevékenységének összehangolásával segíti az Afgán Logisztikai Iskola sikeres működését. Az GAFTAG vezetése egyúttal elégedett a magyarok munkájával kapcsolatban.

(kormany.hu; MH LMCS-4)