Már zajlik a Magyar Honvédség Maliba küldendő katonáinak felkészítése, a magyar műveleti terv a végső közjogi jóváhagyásra, a kormány felhatalmazására vár - közölte Csabianszki Viktor, a Honvéd Vezérkar Hadműveleti Csoportfőnökség mérnök alezredese csütörtökön az MTI-vel.
Mint elmondta: a nemzetközi kiképző műveleti tervet hétfőn hagyta jóvá az Európai Tanács. Az ehhez illeszkedő magyar műveleti tervet már elkészítették, az már csak a kormány jóváhagyására vár, amely megadja a felhatalmazást ahhoz, hogy a magyar katonák részt vegyenek a nyugat-afrikai országban zajló hadműveletben.
Az alezredes elmondta, hogy az Európai Unió (EU) Mali kiképző missziójába küldendő magyar katonai csoport összeállításánál szerencsés helyzetben voltak, mert a Magyar Honvédség legtöbb katonája már rendelkezik műveleti tapasztalattal. Ettől függetlenül minden művelet előtt minden katonának külön, az adott feladatokra specializált felkészítést kell kapnia.
Csabianszki Viktor kiemelte, hogy a fizikai követelményeknek minden pillanatban meg kell tudniuk felelni, ezért a katonáknak minden évben egészségügyi állapotfelmérésen és szűrővizsgálatokon kell részt venniük. Ezzel együtt viszont az egyes műveletek előtt újabb egészségügyi szűrésen és felkészítésen kell átesniük. Mivel Mali trópusi ország, a magyar katonák hosszú időt igénylő immunizációs felkészítésére van szükség, megkapják az adott térségben szükséges védőoltásokat is - tette hozzá.
Mindezek mellett végigvezetik számukra az adott konfliktust a történelmi gyökerétől egészen napjainkig, részletes ismertetést kapnak a célország minden tudnivalójáról, a nemzetiségről, az államiságról, a kultúráról, a vallásról, földrajzról, kiemelten érintve a nemzetközi jog, azon belül is a hadijog területét. Mint az alezredes kiemelte, mielőtt egy katona idegen földre tenné a lábát, tudnia kell, milyen joghatóság alatt tevékenykedik.
Csabianszki Viktor elmondta, hogy az Európai Unió kiképző missziójának központja Mali fővárosában, Bamakóban található, de maga a kiképzés egy onnan 25-30 kilométerre lévő városban lesz. A művelet francia vezetésű, de abban szinte az unió teljes egésze megmozdul. Az egészségügy területén például a magyar katonák osztrák és német kiképzőkkel dolgoznak együtt.
Franciaország a Mali északi részét ellenőrzésük alatt tartó iszlamista milíciák előretörésének megállítására, Mali elnökének kérésére január 11-én indított katonai akciót a nyugat-afrikai országban. A hadművelet célja Mali államiságának, területi integritásának és szuverenitásának megvédése, valamint annak megakadályozása, hogy az ország a nemzetközi terrorista csoportok központjává váljon a térségben. Az akciót az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyhangúlag támogatta.
Február 6-án Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter az Europe 1 kereskedelmi rádióban jelentette be, hogy nem fogják tovább növelni a Maliban állomásozó francia katonák számát, amely elérte a maximálisnak tekintett négyezret, és kivonásuk viszonylag gyorsan, néhány hét múlva fog megkezdődni. Francois Hollande államfő az aznapi kormányülésen megerősítette: márciusban megkezdődik a csapatkivonás.
Hende Csaba honvédelmi miniszter egy hete sajtóbeszélgetésen jelentette be, hogy Magyarország tíz kiképzőtiszttel járul hozzá az EU mali missziójához. A hat mesterlövészből, három egészségügyi szakemberből és egy összekötő tisztből álló csoport március környékén utazhat Maliba. Ennek kapcsán Csabianszki Viktor azt mondta: összekötő tisztünket a kormánydöntést követően olyan hamar küldik, amilyen hamar csak lehet. Az állomány többi tagja márciusban indul.
(MTI)