A kilencedik váltással lezárult a Magyar Honvédség Mi-35 Légi Kiképzés-támogató Csoportjának (Air Mentor Team) afganisztáni missziója, ez alkalomból tartottak visszafogadó ünnepséget szerdán a Pákozdi Katonai Emlékparkban.

A békefenntartók napja alkalmából rendezett eseményen Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a hazatérő katonák munkájáról a szövetségesek és a befogadók is a legnagyobb elismerés hangján szólnak. A magyarok szakmai kompetenciája elvitathatatlan, szívesen dolgoznak velük más nemzetek katonái - fogalmazott.

Kiemelte: a hazatérők sokat tettek az afganisztáni helyzet normalizálódásáért, lendületet adtak az afgán légierő szakmai képzéséhez és speciális tudásuk átadásával hozzájárultak az afgán harci és szállítóhelikopter századok hatékonyságának növeléséhez.

Vargha Tamás elmondta: a magyar békefenntartók ma is több ENSZ, NATO és EU által vezetett misszióban teljesítenek szolgálatot, gyűjtik a nemzetközi környezet kínálta tapasztalatokat és járulnak hozzá a nemzetközi bizalom és biztonság növekedéséhez.
Az eseményen részt vett Benkő Tibor vezérkari főnök és helyettese Orosz Zoltán, valamint Domján László, az Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) parancsnoka, megjelent Najibullah Alikhil afgán nagykövet és a vietnami nagykövetség képviselője is.

Az államtitkár, a honvéd vezérkar, különböző katonai és civil szervezetek megkoszorúzták a magyar békefenntartók emlékművét. Ezután nyílt meg az a kiállítás, amely a tartományi újjáépítési csoport (PRT) szintén befejeződött missziójának emléktárgyaiból, zászlóiból alakítottak ki. A tervek szerint a relikviákból állandó kiállítást rendeznek be Pákozdon.

A Magyar Honvédség Mi-35-ös Légi Kiképzés-támogató Csoportja (MH Mi-35 AMT) 2010 áprilisa óta teljesített szolgálatot Kabulban az afganisztáni NATO erők részeként. A Mi-35 AMT az afgán légierő harci helikopter pilótáinak elméleti és gyakorlati repülőkiképzésével, továbbá az afgánok harci helikoptereinek üzemben tartásával kapcsolatos műszaki tevékenység oktatásával és mentorálásával foglalkozott.

A szolnoki helikopterbázis katonái kilenc váltásban szolgáltak a misszió ideje alatt. Egy váltásban tizenketten (két pilóta, két fedélzeti lövész, valamint hat műszaki és két logisztikai-adminisztratív feladatokat ellátó katona) teljesítettek szolgálatot.

(MTI)