Még az előző esztendőben, novemberben indultak el Magyarországról azok a katonák, akik hat hónapon keresztül képeznek ki szomáliaiakat Ugandában. Ez a harmadik váltása az EUTM Somalia (European Union Training Mission Somalia) missziónak, amelyet az Egyesült Államok, az Afrikai Unió és az Európai Unió közösen szervezett.

A három magyar kiképző Uganda nyugati határán, a kongói határtól pár kilométerre fekvő Bihangában teljesíti feladatait. Korábban francia idegenlégiósok állomásoztak e helyen, jelenleg az Európai Unió és az ugandai hadsereg közös kiképzőtábora működik itt a szomáliai katonák számára. A misszió főhadiszállása a fővárosban, Kampalában van, ahol dr. Tóth Levente hadnagy, az MH.64 Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred jogi tisztje közel három hónapja teljesít missziós szolgálatot. Csatlós Péter hadnagy az MH 86 Szolnok Helikopter Bázisról, Maczó Tibor zászlós és István Antal főtörzsőrmester az MH Altiszti Akadémiáról érkezett, hogy ellássa feladatát a német-magyar csoportban.

(fotó: M.T.) A nemzetközi kiképzőcsoportban írek, franciák, belgák, svédek, finnek, máltaiak, olaszok dolgoznak együtt kenyai tolmácsokkal, ugandai katonákkal és szomáliai megfigyelőkkel. A kiképzendő állományt az Egyesült Államok szállította át Szomáliából Ugandába. Az azonosítás, az egészségügyi szűrés után alapvető katonai felszereléssel látták el a legénységet, majd a 2011. november 21-én megtartott megnyitó ünnepségen Mariano Alves alezredes, a kiképzőtábor parancsnoka köszöntötte őket. Ezzel megkezdődött annak a közel hétszáz szomáliai katonának a fél évig tartó kiképzése, akik ezután a Szomáliai Nemzeti Hadsereg képességeit növelik majd.

(fotó: M.T.)

A kiképzésben - az alapvető katonai, taktikai ismeretek mellett - nagyon fontos szerepet kap az épületharc, amely kiemelt jelentőségű, hiszen később alkalmazhatják azt. A misszió egyik célja, hogy a lehető legkorszerűbb ismereteket sajátítsák el a katonák. A legkülönfélébb tapasztalatokkal rendelkező kiképzőket kérték fel tehát erre a feladatra Európából, az Egyesült Államokból és Afrikából. Feladatuk és felelősségük nagyon komoly, hiszen nemcsak a katonai ismereteiket kell átadniuk, hanem meg kell figyelniük a vezetői képességeket is. A kiképzés első – héthetes - fázisának végére döntést kell hozni, hogy kik azok, akiből altiszt lehet, s kik azok, akik tisztjelöltként folytathatják a felkészülést.

(kormany.hu;)