Első szakértői szemináriumát rendezte meg az EU-elnökség keretében a Honvédelmi Minisztérium 2011. február 3-án. Az Európai Unió képességfejlesztésének legaktuálisabb kérdéseit vizsgáló konferenciát Dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter nyitotta meg.

Hende Csaba honvédelmi miniszter a konferencia megnyitóján

A tárcavezető az Európai Unió huszonhét tagországának százötven képviselője előtt mondott beszédében kiemelte: a gazdasági válság negatív hatásai rávilágítottak arra, hogy a meglévő európai forrásokat költséghatékonyabban, koordináltabban és szervezettebben kell felhasználnunk. Különösen annak fényében kell ezt tennünk, hogy a biztonsági kihívások - mint azt az elmúlt napok eseményei is bizonyítják - az Európai Unió déli államainak közvetlen közelségében nem csökkennek, hanem növekednek. Hende Csaba megemlítette, hogy bár Magyarországon a költségvetés közel 8,8 százalékos növekedésével ellenkező a trend, de a legtöbb európai országban 2011-ben csökkent a védelmi költségvetés, ami a korábbiaknál is fontosabbá teszi az együttműködést. Ennek fontos terepe lehet a képességek csoportosítása és megosztása.

A honvédelmi miniszter kihangsúlyozta, hogy Magyarország a saját tapasztalatai alapján csak pozitívan tud nyilatkozni a nemzetközi védelmi együttműködésnek erről a formájáról. Hazánkban Pápán található a Stratégiai Légiszállítási Képesség program központja, amelyben tizenkettő ország közösen hozott létre olyan képességet, amelyet önerőből nem tudtak volna megvalósítani. A tárcavezető elmondta, hogy Magyarország támogató elnökségként dolgozni fog azon, hogy ezt a területet népszerűsítse. Hazánk a kérdéskört a 2011. január végén a budapesti védelempolitikai igazgatók informális ülésén is fő témaként szerepeltette, emellett a februári, gödöllői EU védelmi miniszterek találkozóján is javasolja témának.

A honvédelmi miniszter beszédét követően a szakterület legnevesebb európai szakértői és kutatói tartottak - három szekcióban - előadásokat. A délelőtti ülésen a képességek csoportosításának és megosztásának elméleti hátterét vázolták fel az előadók, köztük Hilmar Linnenkamp, az Európai Védelmi Ügynökség (EDA) egykori főigazgató-helyettese és Jon Mullin az EDA jelenlegi képességigazgatója. Mindannyian egyetértettek abban, hogy ez a kérdés napjainkban az európai védelempolitika területén a legfontosabb téma. Nick Witney, az EDA korábbi főigazgatója kiemelte azonban, hogy nem engedhetjük meg azt, hogy a gazdasági válság és az érdektelenség miatt ne fejlesszük a hadereinket, mert az egyértelműen Európa jelentéktelenné válásához fog vezetni a világpolitikában. A második szekcióban a résztvevők informatív előadásokat hallhattak az angol-francia védelmi együttműködésről, a képességek csoportosításának és megosztásának - már meglévő - belga, valamint svéd tapasztalatairól és a különböző légiszállítási együttműködési struktúrákról. A szeminárium délutáni részében a jövőbeni továbblépés európai lehetőségeit elemezték a meghívott előadók, köztük Sven Biscop, az Egmont kutatóintézet igazgatója és Paul Savereux, a NATO Védelmi Képességek Osztály vezetője.

Az elnökségi szemináriumot Sándorfi Eszternek, a Külügyminisztérium főosztályvezetőjének, valamint Siklósi Péternek, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikai és védelmi tervezési helyettes államtitkárának az összefoglalója zárta.

( kormany.hu, HM Sajtóiroda)