Az Európai Unió 2011-es soros elnökségére történő hazai felkészülésről is tájékozódott a budapesti látogatásán Hakan Syren vezérezredes, az Európai Unió Katonai Bizottságának elnöke. A tábornok találkozott dr. Hende Csaba honvédelmi miniszterrel és dr. Benkő Tibor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével is.
Hivatalos látogatásra érkezett Budapestre Hakan Syren vezérezredes, az Európai Unió Katonai Bizottságának elnöke. December 6- án, hétfőn a magas rangú vendéget katonai tiszteletadással fogadták a Honvédelmi Minisztériumban- Ezután Hakan Syren megkoszorúzta a Hősök terén az ismeretlen katona sírját, majd - a tárca Balaton utcai épületében - megbeszéléseket folytatott dr. Benkő Tibor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével, illetve plenáris tárgyaláson vett részt. Az EU Katonai Bizottságának elnökét dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter is fogadta. A látogatás fő célja az volt, hogy Syren tábornok úr meggyőződjön arról, hogyan állunk az Európai Unió soros elnökségére való felkészülésben, annak katonai aspektusait tekintve- mondta a hivatalos program végén Benkő Tibor vezérezredes. A tábornok konkrét példaként említette a Honvéd Vezérkar átalakítását és annak hatásait. Mint elmondta, Hakan Syren részletes tájékoztatást kapott a Magyar Honvédség missziós szerepvállalásáról, különös tekintettel - az EU égisze alatt végzett - bosznia-hercegovinai tevékenységre. Természetesen szó volt a NATO-hoz kapcsolódó szerepvállalásról is. A soros elnökségre készülveA 2011-es uniós elnökség legfontosabb katonai vonatkozásairól Benkő Tibor azt mondta: a comprehensive approach, a pooling and sharing, illetve a NATO és az Unió viszonyának szorosabbra fűzése egyaránt olyan témák, amelyekről évek óta szó van. - A pooling and sharing a mi rendszerünkben évek óta jelen van- emlékeztetett a HM Honvéd Vezérkar főnöke, példaként említve az MLF szervezetet, a Többnemzetiségű Szárazföldi Köteléket, amely 2001 óta működik. Megemlítve a Román-Magyar Békefenntartó Zászlóaljt, a Tisza Műszaki Zászlóaljt, vagy a Visegrádi Négyek katonai együttműködését is. - Számunkra mindez nem jelent új feladatot, de az elvárások, a követelmények, a feladatok természetesen naponta változhatnak, amikhez alkalmazkodni kell- fogalmazott a vezérezredes. „Az eddig elkezdett feladatokat folytatjuk!”- szögezte le Benkő Tibor arra a kérdésre válaszolva, hogy várható-e 2011-ben változás az Európai Unió nemzetközi katonai műveleteiben. A Honvéd vezérkar főnöke utalt arra, hogy mindig készen kell állni a változó helyzetekre Európában éppúgy, mint Afrikában, ahol az EU szintén jelentős katonai erővel van jelen.
A Sándor-palotában fogadta Hakan Syren vezérezredest, az Európai Unió Katonai Bizottságának elnökét Schmitt Pál, a Magyar Köztársaság elnöke december 7-én.
Hakan Syren vezérezredes a köztársasági elnöknek bemutatta az EU Katonai Bizottság, valamint az EU Politikai és Biztonsági Bizottság szerepét, működését, feladatait, ülésezésének rendjét. Kiemelte, hogy a Katonai Bizottság – a 27 EU tagország vezérkar főnökeit tömörítő testület – feladata, hogy „híd” legyen a politikai akarat és a katonai erő között. Elmondta, hogy egy évvel a Lisszaboni Szerződés életbe lépése után a szerződés rendelkezéseinek megvalósítása végső szakaszában jár. Kiemelte, hogy az EU Katonai Bizottsága egy évvel ezelőtt kezdte meg a katonai stratégiai prioritások meghatározását, melyek a folyó EU műveletek, a válságok kezelésének átfogó megközelítése, a képességfejlesztés, a Katonai Bizottság főképviselőt támogató szerepe, valamint a stratégiai partnerségek. A jelentősebb folyó műveletek, kapcsán kiemelte az információcsere, az együttműködés és a humanitárius kérdések fontosságát. A képességfejlesztés főként az EU hosszú távú ambíciószintjére és a duplikációk elkerülésére fókuszál. Végül, de nem utolsósorban összefoglalta az EU dinamikusan fejlődő partnerségi kapcsolatait a közös biztonság- és védelempolitika területén.
Schmitt Pál köztársasági elnök tájékoztatta vendégét azokról az európai biztonsághoz kapcsolódó programokról, amelyeken a közelmúltban részt vett, valamint az ott folytatott megbeszélései eredményeiről. Az EU elnökségi felkészülés helyzetével kapcsolatosan elmondta, hogy hazánk a közös kül- és biztonságpolitika területén is készül a soros elnökségre, azonban Magyarország e területen – a Lisszaboni Szerződés rendelkezéseinek megfelelően – nem hagyományos szerepre, inkább a külügyi és biztonságpolitikai főképviselő támogatására készül.
(kormany.hu)