Az EUFOR Többnemzeti Zászlóalj (Multinational Battalion) az áprilisi feladattervében Bosznia fegyver- és lőszerraktárainak biztosítására helyezte a fő hangsúlyt. A magyar lövészszázad április negyedikén és ötödikén századszintű gyakorlaton vett részt.

(EUFOR Többnemzeti Zászlóalj, magyar lövészszázad)A magyar lövészszázad április negyedikén és ötödikén Rajlovac településen - századszintű gyakorlaton - készült a feladatokra: két napon keresztül őrizte a helyi bázison kijelölt raktárt, ahonnan - az elképzelt helyzet alapján - bűnöző csoport próbált meg fegyvereket szerezni.

A lövészszázadok felkészültségének ellenőrzésére a zászlóalj parancsnoka 2012. április 16-19. között a „WIDE SPREAD” (kiterjesztés vagy szétszórás) fedőnevű harcászati gyakorlat végrehajtását rendelte el. A gyakorlat forgatókönyve szerint a zászlóalj feladatként kapta két lőszer- és robbanóanyag-raktár őrzését Banja Luka és Glamoc körzetében. A magyar lövészszázad az első napon települt át Banja Luka mellé, ahol átvette a létesítményt és sikeresen „oltalmazta” azt a második nap végéig. Ettől kezdve az osztrákok látták el ezt a feladatot, a magyar század pedig a hajnali órákban áttelepült a glamoci raktárához, ahol megerősítette az azt biztosító török századot.

(EUFOR Többnemzeti Zászlóalj, magyar lövészszázad)

A harmadik napon a teljes zászlóaljt és az összes őrizendő lőszert és robbanóanyagot összevonták a Glamoc melletti bázisra. Délután a magyar század kapta feladatként, hogy derítse fel és biztosítsa azt a kijelölt területet, ahol a tűzszerészek megkezdik a robbanóanyagok megsemmisítését. Folyamatosan követték egymást a „bejátszott események zavargásokkal, bűnözőkkel, robbanásokkal és sérültekkel".

A negyedik napon - a tárolt anyagok sikeres megsemmisítése után - a teljes zászlóalj visszatelepült Szarajevóba három menetoszlopban, amelyek harminc perccel követték egymást szigorú menetrendben ugyanazon az útvonalon. A gyakorlat helyszínei között a magyar lövészszázad mintegy ezer kilométeres közúti menetet teljesített - a több helyen behavazott hegyi utakon - századkötelékben, zárt rendben, valós események nélkül. A műveletek végrehajtása során a magyar lövészszázad sikeresen biztosította a rábízott létesítményeket és megbirkózott a „bejátszott váratlan eseményekkel”.

A zászlóalj parancsnoksága elismerően nyilatkozott a zömében légvédelmi rakétás és műszaki katonákból álló magyar lövészszázad felkészültségéről és kimagasló motiváltságáról. A feladat ezek után - a folyamatos készenlét fenntartása mellett, a feldolgozott tapasztalatok segítségével - felkészülni a következő, májusra tervezett század- és zászlóaljszintű gyakorlatokra, ellenőrzésekre, valamint a meglévő műveleti képesség további fokozása.

(HM Sajtóiroda; EUFOR Többnemzeti Zászlóalj, magyar lövészszázad)