Az ISAF természetesen nem hagyja magára Afganisztánt, csak az eddigi rendszer alakul át gyökeresen- hangzott el azon a konferencián, amelyet Afganisztánban, Camp Pannoniában tartottak. Az eseményt az MH Tartományi Újjáépítési Csoport kezdeményezte, célja az együttgondolkodás kialakítása és az átadás korábbi fázisaiba bevont Északi Régiós tartományok tapasztalatainak feldolgozása volt.
A mai nap célja, hogy mindannyian tisztába legyünk az elvégzendő feladatainkkal, a várható nehézségekkel, és a legjobb tudásunk szerint felkészüljünk az átadásra. Tanuljunk a korábbi helyzetekből és időben azonosítsuk a kritikus területeket ahol még az átadásig javítani kell- nyitotta meg Somogyi János alezredes, parancsnok a konferenciát.
Az eseményen részt vett Baghlan tartomány kormányzó-helyettese, a Tartományi Műveleti Koordinációs Központ parancsnoka, a tartományi rendőrség jogi képviselője, az Északi Regionális Parancsnokság (RC N) és az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivatal (USAID) baghlani képviselője, valamint az MH Tartományi Újjáépítési Csoport (MH PRT) vezetése.
A transition (átadás) szükségszerű, és visszafordíthatatlan folyamat, amelyet záros határidővel végre kell hajtani. Az afgán kormányzati és biztonsági szerveknek fokozatosan át kell venni a felelősséget a Nemzetközi Biztonsági Erőktől (ISAF). Erre készültek az elmúlt években, és az idő most elérkezett- indította előadását e szavakkal az Északi Regionális Parancsnokságtól érkezett Barry Le Belle őrnagy, a téma elismert szakértője. „Természetesen az ISAF nem hagyja magára Afganisztánt, csak az eddigi rendszer kerül gyökeres átalakításra” – fogalmazott a szakértő.
A tájékoztató végén kérdésekre válaszolva La Belle őrnagy hangsúlyozta, hogy az átadási folyamat még csak most kezdődött el igazán. Az Északi Regionális Parancsnoksághoz tartozó kilenc tartományból hatot már átadtak, a hetediket 2012-ben fogják, de a folyamat még egyetlen tartományban sem fejeződött be. A fennmaradó tartományokat 2013-2014-ben adják át, köztük a magyar PRT műveleti területét, Baglan tartományt is. Ennek során a legfőbb szempontok: a biztonsági helyzet, a kormányzat hatékonysága, valamint a fejlesztések mértéke. Minden tartomány más és más problémákkal küzd. A tapasztalatok feldolgozása folyamatos. Baghlan tartomány különösen fontos stratégiai és földrajzi helyzetben van, hiszen „kapuként” működik az ország északi és déli pólusai között. A sikeres átadás alapja elsősorban, hogy a kormányzati szervek jól és szervezetten működjenek.
A konferencia végén a résztvevők egyöntetűen elfogadták a PRT- parancsnok javaslatát: egy közös munkacsoport felállítását az átadás előkészítéshez.
(HM Sajtóiroda; MH PRT-12 sajtótiszt)