Az V. RENEXPO Central Europe energetikai szakkiállítás keretében május 5-én és 6-án hazánkban tartotta konferenciáját az Európai Védelmi Ügynökség (European Defence Agency – EDA) a fenntartható energiaforrások EU válságkezelő műveletekben történő alkalmazásáról.

A kétnapos rendezvény elsődleges célja volt, hogy a résztvevők megosszák egymással a megújuló energiák és új energiaforrások előállításában és felhasználásában szerzett tapasztalataikat, és különböző aspektusokból bemutassák a zöld energia termelésének és felhasználásának jövőbeni lehetőségeit. A tanácskozáson az EUFOR, az EDA, az Európai Bizottság és a tagállamok képviselőin kívül részt vett az Egyesült Államok szakértője is.



A konferenciát a HM Fegyverezeti és Hadbiztosi Hivatal főigazgatója, dr. Keszthelyi Gyula nyitotta meg. Megnyitójában üdvözölte a megjelenteket és kifejezte örömét, hogy a Magyarország ismét a védelmi szféra számára igen jelentős eseménynek adhatott otthont. A megnyitót követően a jelenlévők három témafelvezető előadást hallgathattak meg. Elsőként Giuseppe Secco, az EDA szakértője beszélt az EDA álláspontjáról az energia és a környezet vonatkozásában. Ezt követte Richard Buys az Európai Védelmi, Biztonsági és Környezeti Központ főtanácsadójának előadása az energiatermelés környezeti aspektusairól. A délelőtt utolsó előadását dr. Balogh László, a Magyar Megújuló Energiaforrások szövetségének elnöke tartotta. Beszédében a megújuló energiaforrások magyarországi alkalmazásáról és a védelem területén történő alkalmazás lehetséges formáiról tájékoztatta a résztvevőket.



A délutáni ülés első részében a konferencia vitaindító előadásait hallgatták meg a résztvevők. Magyar részről Olajos Péter, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium zöldgazdaság-fejlesztésért és klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg a délutáni szekciót. Elsőként Marie Donnelly asszony, az Európai Bizottság Új és Megújuló Energiaforrásokért felelős igazgatója tartotta meg előadását az EU energetikai célkitűzéseiről és azok megvalósításának helyzetéről. A megújuló energiák ipari hátterének bővüléséről Christine Lins, az Európai Megújuló Energia Tanács főtitkára beszélt. A vitaindító előadások sorát az Amerikai Egyesült Államok egyik vezető energetikai cégének elnöke, David J. Muchow felszólalása zárta, amelyben beszámolt az USA a megújuló energia előállítása és felhasználása terén szerzett eredményeiről, és javaslatokat fogalmazott meg a továbblépést illetően. A délután további részében a megújuló és új energiák előállításának és felhasználásának logisztikai problémáiról, valamint az ennek megoldására irányuló új irányelvekről és stratégiai elképzelésekről folyt a tanácskozás.



A péntek délelőtti ülésen a megújuló és új energiaforrások katonai felhasználási aspektusai kerültek előtérbe. Előadások hangzottak el az ENSZ e téren szerzett tapasztalatairól, a megújuló energia tábori elhelyezésben történő alkalmazásáról és a napkollektorok élettartam menedzsmentjéről, illetve a hadszíntéren, harci körülmények közötti felhasználás módjairól és lehetőségeiről.

A konferencia zárszavában a résztvevők az alábbiakat fogalmazták meg: az új és megújuló energiák felhasználási arányának növekedése és a fosszilis energiák felhasználási arányának ugyanakkori csökkenése jelentős szerepet játszhat a válságkezelési műveletek során. Növeli a biztonságot és a túlélési esélyeket az üzemanyagot szállító konvojok számának csökkentésével, amelyek a merénylők kiemelt célpontjai; növeli a műveletek hatékonyságát, mivel az energiafüggőség csökkenésével növekszik a csapatok mobilitása; csökkenti az energiahordozók szállítási költségeit, amely most jelentősen megterheli a válságkezelési műveletek költségvetését; jelentősen csökkenti a káros környezeti hatásokat; a fosszilis energiahordozók szükségletének csökkenése növeli Európa függetlenségét az Európán kívüli energiahordozó piacoktól.

A konferencia konklúziója: az energia valamennyi katonai művelet, így az EU válságkezelő műveleteinek is kulcskérdése. Az EDA minden erőfeszítést megtesz azért, hogy a legmagasabb szintű politikai döntések mielőbb megszülessenek, hogy az új irányelvek és stratégiák kidolgozásra kerüljenek a zöld energia katonai felhasználási arányának növelése érdekében. Közelebbi célként határozták meg, hogy a hadszíntereken a missziók parancsnokait, a tervezőket, a logisztikai szakembereket és az állományt környezettudatosabb szemléletre szoktassák.

(kormany.hu; HM Fegyverzeti és Hadbiztosi Hivatal)