A jelentősebb szakkiállításokat és konferenciákat a kormányzati életben is az őszi, illetve a tavaszi időszakban tartják. 2011 szeptemberében az európai régióban két jelentős védelemipari kiállítást és szakmai eszmecserét is rendeztek, amelyen Magyarországot a Honvédelmi Minisztérium védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára, és egyben a nemzeti fegyverzeti igazgató tisztséget is betöltő Márki Gábor és szakértői delegációja képviselte.

„Ellátás biztonsága” konferencia (Kielce, Lengyelország)

Az első konferenciát az EU Tanácsának soros elnökségét ellátó Lengyelország szervezte Kielcében, az Európai Védelmi Ügynökséggel (EDA) együttműködve. A 2011. szeptember 5-6-án rendezett konferencia témája az „Ellátás biztonsága (Security of Supply - SoS)” volt. Az esemény célja az volt, hogy gondolatokat fogalmazzon meg egy olyan általánosan megvalósítható európai struktúráról, amely egy stabil ellátási rendszert biztosít, és a mostani gazdasági helyzetet figyelembe véve költségtakarékosság és hatékonyság növelése mellett garantálja a folyamatos hadialkatrész-ellátást a védelmi ipari piac vevőinek.

A HM védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára a konferencia résztvevői között (fotó: Hangácsi István mk. alezredes, Dr. Bene Gyula alezredes)

A konferencia mellett megrendezett védelmi ipari szakkiállítás az utóbbi években - London és Párizs mögött - Európa harmadik legnagyobb ilyen jellegű eseményévé nőtte ki magát. Az eseményen közel négyszáz védelmi ipari vállalat képviseltette magát a világ minden részéről. A Honvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára - meglátogatva számos kiállító bemutatóhelyét - tájékozódott a legkorszerűbb fegyverzeti eszközök jellemzőiről, tárgyalásokat folytatott a neves nemzetközi hadiipari cégek képviselőivel.

A magyar nemzeti fegyverzeti igazgató a konferencia alatt kétoldalú megbeszéléseket folytatott lengyel kollégájával, Marcin Idzik helyettes államtitkárral is. A találkozón szó esett a Visegrádi Négyek hadfelszerelési együttműködésének helyzetéről, továbbá az átültetés alatt lévő, a honvédelem és biztonság területén végrehajtott beszerzések eljárási szabályairól szóló Európai Uniós irányelv gyakorlati megvalósításáról.

A magyar és a lengyel nemzeti fegyverzeti igazgató megbeszélése (fotó: Hangácsi István mk. alezredes, Dr. Bene Gyula alezredes)

Márki Gábor látogatása az ACT Ipari Napon és a DSEi Védelmi és Hadiipari kiállításon

Az ACT Ipari Napot (NATO Transzformációs Parancsnokság Ipari Nap) 2011. szeptember 12-én rendezték meg a NATO tag- és partnerségi országok számára. A szakmai konzultáción jelen voltak a védelmi iparral foglalkozó szövetségi és kormányzati szervek magas rangú képviselői. Az ipari napot szeptember 13-14. között a DSEi (Defence & Security Equipment International) Védelmi és Hadiipari Kiállítás követte Londonban. Ezen - a huszonhét nemzeti pavilon között - Magyarország is megjelent egy saját kiállítóhellyel, amelyen hét magyar cég mutatkozott be a nemzetközi közönség előtt.

Az ACT Ipari Napot Stéphane Abrial vezérezredes, a NATO ACT parancsnoka nyitotta meg a „Költséghatékony fejlesztések újszerű megközelítése” jelmondattal. Ezt követően Anders Fogh Rasmussen NATO- főtitkár közvetítette stratégiai üzeneteit.

A konferencia első felében előadások hangzottak el a „Smart Defence”-ről, amely elképzelés lényege az olcsóbb fejlesztés az által, hogy a szövetségi szinten értelmezett képességfejlesztési célkitűzéseket közös - több nemzeti - programokon keresztül valósítanák meg a rendelkezésre álló források költséghatékonyabb felhasználásával. Ehhez a résztvevő kormányok és szervezetek rugalmasabb együttműködésére és a mai kor igényeinek megfelelő ésszerűbb struktúrákra van szükség. A konferencia első részét Claude-France Arnould, az Európai Védelmi Ügynökség főigazgatója, a „Smart Defence végrehajtása az Európai Unióban” című előadása zárt le, amely a gyakorlati megvalósulás egyik eleme.

Plenáris paneleken keresztül, jeles előadók felszólalásával vitattak meg több, a NATO és az védelmi ipar kapcsolatát elemző témakört; többek között szó volt az újszerű üzleti modellekről a kedvezőtlen gazdasági környezetben, valamint a NATO és a védelmi ipar együttműködéséről a „Smart Defence” jegyében.

Az Ipari Nap összességében azon megoldási lehetőségeket vitatta meg és gondolta tovább a szakma legfontosabb képviselőivel, amelyek segítségével a mai nehéz gazdasági környezetben is lehetővé válik a NATO, az EU és az egyes tagállamok számára szükséges katonai képességek és kapacitások megvalósítása. A megoldások egyértelműen a nagyfokú költséghatékonyság és a több nemzeti együttműködés irányában mutatnak.

A Védelmi és Hadiipari kiállításon a világ élvonalába tartozó hadiipari cégek széleskörűen mutatták be legújabb fejlesztéseiket, valamint sokrétű szolgáltatásaikat. A négynapos kiállításon kilencvennyolc ország ezerkettőszáznyolcvan kiállítója mutatkozott be. Ezek között volt a magyar cégek kollektív bemutatóhelye, amelyet Márki Gábor, a HM védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára, nemzeti fegyverzeti igazgató szeptember 13-án tíz órakor nyitott meg Patrick Auroy-nak, a NATO védelmi beruházásokért felelős főtitkár-helyettesének, Freyo Apfalter altábornagynak, osztrák fegyverzeti igazgatónak, és számos multinacionális vállalat képviselőinek jelenlétben.

A magyar bemutatóhely a londoni kiállításon (fotó: Hangácsi István mk. alezredes, Dr. Bene Gyula alezredes)

Márki Gábor, a HM védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára és Patrick Auroy, a NATO védelmi beruházásokért felelős főtitkár-helyettese a magyar kiállítóhely megnyitója előtt (fotó: Hangácsi István mk. alezredes, Dr. Bene Gyula alezredes)

Ezt követően a helyettes államtitkár számos nagy múltú, a piacon belül jelentős szerepet betöltő cég, illetve cégcsoport kiállítóhelyét látogatta meg. A védelmi ipar képviselőivel folytatott megbeszélések a Magyar Honvédség képességfejlesztési célkitűzéseinek eléréséhez szükséges potenciális együttműködésekről, valamint a magyar cégek piacra jutásának ösztönzéséről szóltak.

(kormany.hu; HM HVF, HM FHH)