Az Európai Unió és a NATO története a közös értékeken alapuló együttes tenni akarás története… a szilárd és időtálló értékek lehetővé teszik a megújulást, amelynek együttes erőfeszítés révén kell megvalósulnia- fogalmazott Márki Gábor az Európai Védelmi Ügynökség (EDA) éves konferenciáján.
Az európai védelmi ipari és hadfelszerelés fejlesztési együttműködés érdekében indított programok támogatására kifejtett erőfeszítések eredményeként az Európai Védelmi Ügynökség (EDA) éves konferenciájának magyar meghívottja is volt. Claude-France Arnould, az EDA főigazgatója személyes felkérésének eleget téve, Márki Gábor, a Honvédelmi Minisztérium védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára a konferencia „Hatékony Védelmi Együttműködés – az európai álláspont” elnevezésű nyitó-előadássorozat moderátoraként vett részt az eseményen.
Catherine Ashton, az EDA vezetője, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, az Európai Bizottság alelnöke megnyitóját, valamint Pieter de Crem, belga védelmi miniszter vitaindító előadását követően vette kezdetét a konferencia első, egyben a legátfogóbb témaköröket feldolgozó mintegy kétórás sorozata.
Márki Gábor bevezetőjében ismertette azokat a témaköröket és összefüggéseket – védelmi együttműködés fokozása versus szuverenitás; egységes döntéshozatal és költséghatékonyság; regionális kezdeményezések- pooling&sharing- smart defence -, amelyek keretéül szolgálhatnak a megújulás előtt álló európai védelmi együttműködésnek.
Az előadássorozat első előadójaként Olof Skoog nagykövet, az Európai Külügyi Szolgálat keretében működő Politikai és Biztonsági Bizottság állandó elnöke a globális pénzügyi válság által az Európai Unió egészére, a nemzeti kormányokra, és ezen belül kiemelten a biztonság- és védelempolitikára gyakorolt hatásokkal foglalkozott.
Ezt követően Stéphane Abrial vezérezredes, a NATO Szövetséges Átalakítási Parancsnokság parancsnoka (SACT) az előadásában a NATO/EU együttműködés kritikus aspektusaira, az EU pooling&sharing és a NATO smart defence kezdeményezései közti együttműködési potenciálra, valamint az egyes tagállamok és a szövetség szerepére helyezte a hangsúlyt.
Az előadók sorát Klaus Eberhardt, az Európai Repülő és Védelmi Ipari Szövetség (ASD) elnöke, a Rheinmetall AG vállalat vezérigazgatója zárta. Előadásában a hatékony védelmi ipari együttműködés gyakorlati aspektusaira irányította rá a hallgatóság figyelmét.
Az előadásokat követően Márki Gábor vitára bocsátotta az elhangzottakat, amelyen a politikai élet, az ipar és a nemzetközi szervezetek rangos részvevőit felvonultató, több mint háromszázötven fős hallgatóság bekapcsolódott a közös gondolkodásba, elmondta véleményét a megújulás előtt álló európai védelmi együttműködés addig elhangzott központi kérdéseiről.
Moderátorként a honvédelmi tárca védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára felvetette a kelet-közép-európai kis- és közepes vállalkozások jelentőségét az európai védelmi ipar megvalósításában. Véleménye szerint azok az innováció alapvető forrásai, nélkülük nincs egységes ipar, ezért szükséges szervesen bekapcsolódásuk és nagyobb szerepet vállalniuk a védelmi ipari beszállítói láncban.
Márki Gábor zárásként megköszönte az előadók munkáját és kihangsúlyozta: az EU és a NATO története a közös értékeken alapuló együttes tenni akarás története: „ha gyorsan akartok haladni, menjetek egyedül, ha messzire akartok jutni, menjetek együtt”. A szilárd és időtálló értékek lehetővé teszik a megújulást, de ennek is együttes erőfeszítés révén kell megvalósulnia.
A konferencia végén élő közvetítésben kapcsolták a Pentagont, ahonnan Alexander Vershbow, az nemzetközi ügyekért felelős államtitkár tartott beszédet. A rendezvény zárásaként az EDA főigazgatójának meghívására Márki Gábor Stéphane Abrial tábornokkal együtt sajtótájékoztatón vett részt.
(HM Sajtóiroda; HM Védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkárság)