A K. Antony, az Indiai Köztársaság védelmi minisztere meghívásának eleget téve – Hende Csaba, a Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere képviseletében – kétfős delegáció élén hivatalos látogatást tett Indiában (Bangalore), az AERO India 2011 Nemzetközi Repülő Kiállításon Márki Gábor, a Honvédelmi Minisztérium védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára.

A nyolcadik alkalommal megrendezett szakkiállításon 37 ország mintegy 2600 fővel képviseltette magát. A résztvevők és a látogatók 100 különböző repülőeszközt tekinthettek meg. A világ vezető repülőgépgyártói közül szinte valamennyi kiállította piacvezető típusait - EF 2000, Rafale, F/A-18, F-16, SAAB Gripen -, ami India folyamatban lévő vadászrepülő-tenderének tekintetében érthető.

A találkozók sorából kiemelkedik Márki Gábor megbeszélése R. K. Singh-gel, az Indiai Védelmi Minisztérium védelmi termelésért felelős államtitkárával. A megbeszélésen a felek áttekintették a folyamatban lévő hadfelszerelési és védelmi ipari együttműködés, a harmadik fél piacán közösen előállított termékkel való megjelenés és a technológia transzfer jelentőségének aktuális kérdéseit.

A bemutató során Márki Gábor - egy rövid informális találkozó keretében - találkozott Detlef Selhausen német nemzeti hadfelszerelési igazgatóval. Megvitatták a hadiipari cégek közvetítők nélküli piaci megjelenésének fontos kérdéseit. A Honvédelmi Minisztérium védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára emellett egyeztetett Hakan Jevrell-lel, a Svéd Védelmi Minisztérium államtitkárával.

A védelmi ipari vállalatok, valamint a kutatás-fejlesztési intézetek képviselőivel folytatott találkozók sorában kiemelt jelentőségű az indiai Barath Electronics ltd., a Punj Lloyd konzorcium, valamint a Védelmi Kutatási és Fejlesztési Szervezet (DRDO) vezetőivel lefolytatott megbeszélés. Az előbb említett vállalatok mindegyike fontos piaci partnere olyan vezető, piacképes, magas fokú innovációs potenciállal rendelkező magyar védelmi ipari vállalatnak, mint például a Bonn Hungary Kft., a Carinex Kft. a SERO Kft. és a HM Currus Zrt..

A megbeszéléseken szóba kerültek a magyar védelmi ipar és innováció indiai piacon való megjelenésének - valamint közös termelő és K+F egységek létrehozásának - kérdései olyan területeken, mint a pilótanélküli repülőeszközök (UAV) fejlesztése és gyártása, a korszerű radar- és műholdkövető rendszerek fejlesztésében való részvétel, a hadfelszerelési eszközök felújítása és modernizációja, valamint a korszerű, magyar fejlesztésű fegyverek gyártása és közös piacra vitele.

(kormany.hu)