A multinacionális együttműködésnek megnövekedett a szerepe a képességfejlesztés területén- hangsúlyozta Kádár Róbert, a Honvédelmi Minisztérium Fegyverzeti és Hadbiztosi Hivatal főigazgató-helyettese bevezető előadásában. Szavai A kis- és közepes vállalkozások a védelmi szektorban c. EU- elnökségi konferencián hangzottak el április 5-én, Budapesten.

Az eseményt a Stefánia Palotában a Honvédelmi Minisztérium (HM) és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) együtt rendezte meg, s azt Márki Gábor nyitotta meg. A HM védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára kifejtette: az Európai Bizottság által 2007 decemberében elfogadott úgynevezett „Védelmi program”célja az európai védelmi ipar megerősítése és egyfajta új, európai szemléletű üzleti együttműködés ösztönzése a jelenleg még felosztott nemzeti védelmi piacokon.

A védelmi szektorban működő kis- és középvállalkozások számos problémával szembesülnek. A többi között nem rendelkeznek elegendő információval üzleti lehetőségekről és nehezen tudják termékeiket és szolgáltatásaikat eljuttatni a fogyasztókhoz. A konferencián az EU- tagállamok hadfelszerelési igazgatóságainak munkatársai, valamint hazai és nemzetközi védelmi ipari cégek képviselői vettek részt.

Az előadók között volt dr.Szőllősi László, az NGM helyettes államtitkára, Szilágyi András az NGM Befektetés- stratégiai Főosztályának osztályvezetője, valamint Antonio di Blasi, Európai KKV Igazgatóság, Légügyi és Védelmi Ipari Egyesület igazgatója. Dr Katharina Vierlich, az Európai Bizottság Belső Piac és Szolgáltatások Főigazgatóság jogi munkatársa bevezető előadásában elmondta, hogy a cél egy dinamikus és nyílt európai piac létrehozása. Mivel az európai védelmi piac ennek része, ezért fontos, hogy ez a piac is hasonlóan egységes és nyílt legyen.

Pieter Taal, az EDA (European Defence Agency- Európai Védelmi Ügynökség) Igazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy az EDA az egységes európai piac része. Előadásában szólt az Európai Védelmi Technológia és Ipari Bázis (EDTIB) stratégiájáról. Kiemelte, hogy az EDTIB jövőbeni sikere az lehetőségek és innovációk hatékony felhasználásában rejlik.

A konferencián elhangzott, hogy az Európai Légi és Védelmi Iparszövetség támogatni kívánja a kis és közepes vállalkozásokat. Célként fogalmazódott meg azok versenyképességének a fokozása, a védelmi ipar uniós szinten történő ösztönzése és előmozdítása, valamint a gazdasági válság hatásainak enyhítése.

(kormany.hu; HM Sajtóiroda)