„Jelszavaink valának: haza és haladás” címmel nyílt kiállítás a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban (HM HIM) 2012. május 23-án. A tárlat – amelynek ünnepélyes átadóján dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára mondott nyitóbeszédet – Magyarország katonatörténetének 1815 és 1866 közötti időszakát mutatja be.
Simicskó István beszédében a kiállításon feldolgozott reformkor időszakába kalauzolta el az eseményen nagy számban megjelent hallgatóságát. E korszak történései „sok-sok példaértékű hősies cselekedettel és nemzetépítő tevékenységgel párosultak” – fogalmazott, többek között a kiállítás jelmondatául is szolgáló Kölcsey-idézetre utalva. Az államtitkár emellett örömét fejezte ki, amiért ezzel a gyűjteménnyel is gazdagodott a múzeum anyaga.
Mondandójának zárásaként Simicskó István elismerésben részesítette a HM HIM dolgozóit, és – utalva a közelgő hősök napjára, amely a múzeum Budai Várba költözésének 40. évfordulója is egyben – további eredményes munkát kívánt a munkatársaknak, arra kérve őket, hogy kezeljék méltó módon a nemzet hadtörténeti kincstárát, „ápolják és mutassák föl gyermekeinknek, unokáinknak”.
Közel négyszáz műtárgy tekinthető meg a „Jelszavaink valának: haza és haladás – Magyarország hadtörténete 1815–1866” című kiállítás első részében. Ezek többsége a múzeum saját gyűjteményéből való, ám – ahogy arról dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) parancsnoka köszöntőjében beszámolt – számos műtárgy az Országos Széchenyi Könyvtár, a Budapesti Történeti Múzeum vagy a Néprajzi Múzeum felajánlása révén része a kiállításnak.
A parancsnok úgy vélte, a kiállítás elkészülte időszerű volt, mert a korábbi, 1998-ban avatott gyűjtemény mára elavulttá vált, a nemzet hadtörténeti múzeumában pedig mindig kell lennie egy 1848-49-re megemlékező kiállításnak. Az új tárlat a 2012-es esztendő színvonalának megfelelő, korszerű technikát alkalmazó, modern gyűjtemény – mondta.
Kovács Vilmos köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vállaltak a kiállítás anyagának összeállításában. A tárlat berendezésén dolgozó szakemberek közül név szerint kiemelte dr. Szoleczky Emesét, a kiállítás rendezőjét, dr. Hermann Róbert, dr. Kedves Gyula és dr. Makai Ágnes főtanácsosokat, valamint Závodi Szilvia főmuzeológust. A parancsnok a kiállítás támogatásáért köszönetet mondott a múzeumot fenntartó Honvédelmi Minisztériumnak és a megnyitón az intézmény elnöke, L. Simon László által képviselt Nemzeti Kulturális Alapnak is.
(Zrínyi Média)