A katonai hivatás, a küzdeni tudás és a sport szeretete mindent fölülmúló erő – jelentette ki dr. Simicskó István április 24-én a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum márványtermében. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a „Dobogósok mundérban. Éremszerző magyar katonák az újkori olimpiai játékokon” című kiállítást nyitotta meg.
Mindig öröm számomra, hogy olyan emberek közé jöhetek, akik nagyon sokat tettek a honvédség elismertségéért– hangsúlyozta megnyitójában dr. Simicskó István. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára kincsestárnak nevezte a múzeumot és kiállításait, amelyek közül a mostani száztizenhat évet átölelve, hatvannégy katonasportolót mutat be. „Ők bebizonyították, hogy a katonai hivatás, a küzdeni tudás és a sport szeretete mindent fölülmúló erő”- emelte ki Simicskó István. A parlamenti államtitkár megemlítette a rendezvényen is jelenlévő Grosics Gyulát és Buzánszky Jenőt, az Aranycsapat ma is élő legendáit, illetve a már elhunyt, kétszeres olimpiai bajnok Takács Károly sportlövőt, aki jobb kezének elvesztése után sem adta fel sportpályafutását.
Előttünk áll egy olimpia. Londonban ismét bizonyíthatjuk, hogy milyen óriási jelentősége van a sportnak nemzetünk életében – jelentette ki Simicskó István, aki kifejezte reményét, hogy nagyon sokan megtekintik majd a kiállítást.
A „Dobogósok mundérban. Éremszerző magyar katonák az újkori olimpiai játékokon” című kiállítást dr. Sallay Gergely főtanácsos, HM HIM Hadtörténeti Múzeum osztályvezetője mutatta be a vendégeknek. A tárlaton sporteszközök, sportfelszerelések mellett érmek, kitüntetések, díjak, valamint az 1960-as olimpia vívó dobogója látható. Az időszaki kiállítás szeptember 30-ig tekinthető meg a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum földszintjén.
Az eseményen bemutatták Győr Béla–Klész László: Katonaolimpikonok – Magyar hivatásos katonasportolók a modernkori olimpiai játékokon című könyvét, amelyet dr. Szakály Sándor történész, professzor úgy jellemzett, hogy az nagyon fontos a magyar sporttársadalom számára. Méltatta a katonasportolók elkötelezettségét, sportszeretetét, hozzáértését: „nem véletlenül, hanem képességei okán lett annak idején nagyon sok katonatiszt sportvezető, akik nemcsak művelték, de tanították, oktatták is a sportot ezreknek és ezreknek”- hangsúlyozta. Dr. Isaszegi János nyugállományú vezérőrnagy, a Zrínyi Média Kft. Könyv- és Kiadvány-szerkesztőségének vezetője a mű születésének körülményeiről szólva kiemelte: „örülünk, hogy – a kiállításhoz kapcsolódóan – a könyvvel hozzá tudtunk járulni a katonasportolók méltatásához”.
Az olimpiai bajnok katonák tiszteletére állított emléktáblánál koszorút helyezett el a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség képviseletében Simicskó István és Kovács Vilmos ezredes.
(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)