Az 555 évvel ezelőtt kivívott nándorfehérvári diadalról is megemlékeztek július 22-én, pénteken, Budapesten, a Duna ünnepe elnevezésű rendezvénysorozaton. A rendezvényen dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára mondott köszöntőt.
Az ünneplők köszöntését követően Simicskó István kifejezte örömét, hogy az országgyűlés végre a nándorfehérvári diadal emléknapjává nyilvánította július 22-ét, amelynek parlamenti határozati javaslatát három fideszes képviselőtársával közösen nyújtotta be.
Simicskó István ünnepi beszédében kitért arra, hogy miért fontos a mai nap? Felelevenítette a török seregek hódító útját, amelynek eredményeként tízszeres túlerővel sorakoztak fel Európa kapujában, Nándorfehérvárnál.
Az államtitkár szerint a győzelemhez óriási hit kellett. „A nemzeti önbecsülésünkhöz hozzátartozik, hogy az ilyen győzelmeket meg kell ünnepelni, mert önbecsülés nélkül nem lehet jövőt építeni” – emelte ki Simicskó István, majd így fogalmazott: „Büszkék lehetünk e világraszóló győzelemre!”
Simicskó István fölelevenítette Hunyadi János kiemelkedő személyiségét is, idézve ehhez Fraknói Vilmos történészt, aki szerint meghatározó szerepet játszott a „hadak villáma” sikereiben az, hogy hívő keresztény ember volt, valamint az, hogy a kormányzásban, a katonai vezetésben szigorú következetesség vezérelte, éles szemmel válogatta ki az alkalmas embereit.
Halálos ágyán is azt üzente két fiának, Lászlónak s Mátyásnak, hogy két fontos cél lebegjen előttük s vezérelje tetteiket: a haza szeretete és Isten követése. Ez példaértékű ma is.
Zárásképpen a tárca parlamenti államtitkára azt hangsúlyozta, hogy így tartsuk meg emlékezetünkben e diadal emlékét, példázatát és üzenetét.
A Duna-parti megemlékezést katonai hagyományőrzők, haditornacsapatok, lovagok, székelyek, kulturális szervezetek képviselőinek sorfala, valamint a nándorfehérvári küzdelemben részt vevő szövetséges országok zászlói, illetve az akkor ellenfél, ma barát Törökország lobogója övezte.
A megemlékezést ünnepi műsor tette teljessé. Elhangzott József Attila A Dunánál című költeménye is, a folyó vizén pedig virágkoszorúkat helyeztek el az elesettek, az áldozatok, a királyi hajósnép és a vizek munkásai tiszteletére.
(Zrínyi Média – Tamás Tibor)