Újra és újra el kell mondani, le kell írni, tanítani kell az iskolákban a magyar „vészkorszakok" szenvedéstörténetét, hogy a diktatórikus hatalmaknak soha többé ne legyen lehetőségük faji, ideológiai vagy osztályalapú emberirtásra - hangsúlyozta Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium (HM) parlamenti államtitkára szombaton a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapján tartott megemlékezésen.

Vargha Tamás a Szovjetunióban volt magyar politikai rabok és kényszermunkások szervezete (Szorakész) által rendezett megemlékezésen elmondta: a kormány határozata értelmében november 25. a hétszázezernyi Szovjetunióba hurcolt magyar rab és kényszermunkás emléknapja. Hozzátette, hogy ilyenkor emlékezni kell azokra a „malenkij robotra" hurcoltakra, akik a „szovjet tervgazdaság nagyobb dicsőségére, erdőirtáson, építkezéseken, bányák mélyén ismerték meg a diktatúra, a kommunizmus ideológiájának embertelen gyakorlatát, hogy aztán évek, akár évtized múltán, hazatérve némaságra ítéltessenek".

Menczer Erzsébet, a Fidesz országgyűlési képviselője, a Szorakész elnöke a VI. kerületi Városligeti fasor egyik általános iskolájának udvarán tartott beszédében azt mondta: ezen a helyen egy táblát állítottak, amelyen az áll, hogy a szovjet megszállást követően „óriási igazságtalanságok történtek e falak között, és abban az akkori magyar kommunista szimpatizáns hatóságok is bűnösek voltak". A jelenlegi iskola épülete volt a szovjet állambiztonság börtöne; az emléktábla felirata szerint ott "sok magyart kínoztak meg és ítéltek el hosszú évekre".

A megemlékezés végén a megjelentek - köztük Boross Péter, egykori miniszterelnök - elhelyezték az emlékezés koszorúit az épület falán található emléktáblánál.

(MTI)