A Honvédelmi Idősügyi Tanács ülését tartották december 14-én a Honvédelmi Minisztériumban, amelyen részt vett dr. Simicskó István, a tárca parlamenti államtitkára.

A tanácskozás elején Simicskó István hangsúlyozta: a párbeszéd erejét mutatja az, hogy egy hónapon belül másodszor ülésezik az Idősügyi Tanács. Külön kiemelte, hogy a mostani találkozó azért is fontos, mert immár a szervezeti átalakítás, a költségvetés alakulásának, a kormány elképzeléseinek ismeretében tudnak érdemi megbeszélést folytatni.

(fotó: HM Sajtóiroda) 

Az első napirendi pontnak megfelelően Szpisják József mérnök dandártábornok, a Tervezési és Koordinációs Főosztály főosztályvezetője tartott tájékoztatót a Magyar Honvédségben történt szerkezetátalakítás folyamatáról, eredményiről. Egy kérdésre válaszolva kihangsúlyozta: a létszám-racionalizálás során az volt az elsődleges szempont, hogy „senki ne maradjon ellátatlanul”, azaz nyugdíjba mentek, vagy más katonai szervezethez kerültek – más beosztásba – katonák, és a civil munkatársak.

Szabó József mérnök ezredes, a Honvédelmi Idősügyi Tanács titkára újabb felvetésre válaszolva kiemelte: a helyőrségi klubok sorsáról akkor tudnak érdemben tájékoztatást adni, ha az önkormányzatok végleges választ adtak arra, hogy szándékukban áll-e azok fenntartását, működtetését átvenni. Hozzátette: a 2012 februárjában tartandó, következő tanácsülés első napirendi pontjaként szerepel ennek a témának a megbeszélése.

Kocsi László alezredes, a Társadalmi Kapcsolatok Iroda irodavezető-helyettese ennek kapcsán türelmet kért a helyőrségi klubokban működő nyugdíjas klubok, szervezetek tagjaitól is, hiszen alaposan elő kell készíteni az önkormányzatokkal e megállapodásokat. Hangsúlyozta: az önkormányzatoknak, s a szervezeteknek is érdeke az, hogy tovább működjenek e klubok.

(fotó: HM Sajtóiroda)

Következő napirendi pontban Vanyur Tibor mérnök ezredes, a MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka az általa vezetett, most megalakult szervezet felépítéséről, feladatairól beszélt. Külön kitért az Önkéntes Tartalékos Rendszerrel kapcsolatos aktuális feladatokra. Kiemelte a nagyobb városokban és a megyékben működő Katonai Igazgatási, valamint Toborzó és Érdekvédelmi Központok, illetve Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Irodák feladatait.

Ennek kapcsán már egy „felajánlás" is elhangzott, amelynek értelmében a nyugdíjas klubok és szervezetek megkeresik a központok és az irodák vezetőit, hogy felajánlják segítségüket a további munkában.

A Honvédelmi Idősügyi Tanács ülésének folytatásaként a tagoknak Bulik Gabriella alezredes asszony a HM Jogi Főosztály képviseletében tájékoztatást adott a nyugállományú katonákat érintő szabályzók jelenlegi helyzetéről, a 2012. január 01-jétől várható törvényi változásokról.

A tervezetteknek megfelelően az ülés befejező napirendjeként a Honvédelmi Idősügyi Tanács működését szabályozó ügyrendet véglegesítették, és a 2012 évre igényként felmerülő, elsősorban az idősüggyel kapcsolatos témákat pontosították, amely a 2012 évi munkatervben fog megjelenni.

(kormany.hu)