Olyan katonai értékeket, eseményeket mutat fel a Katonai Emlékpark, amelyek megerősítik hitünket, magyarságunkat, a hazaszeretet érzését- hangsúlyozta dr. Simicskó István Pákozdon szeptember 25-én. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a Honvédfesztivál második napján mondott beszédet, amikor az ünneplők katonai tiszteletadással, huszárok és katonai hagyományőrző szervezetek felvonulásával, műsorral emlékeztek a pákozd-sukorói diadal 163. évfordulójára.

Az eseményen dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára mellett megjelent – többek között - Warwasovszky Tihamér, az Állami Számvevőszék alelnöke, Varga Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, L. Simon László, a térség országgyűlési képviselője, Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, Takács János, Pákozd polgármestere, valamint Juhász István vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója és Kovács József altábornagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka.


Simicskó István (fotó: Tóth László)Az ünnepségen Simicskó István beszédében kiemelte: az emlékpark olyan hagyományteremtő hellyé nőtte ki magát, amely immár 13. alkalommal teszi lehetővé, hogy összejöjjenek az ünneplők az ország minden részéből. Olyan katonai értékeket, eseményeket mutat fel, amelyek megerősítik hitünket, magyarságunkat, a hazaszeretet érzését. Hangsúlyozta: példaértékű ez a hely – nemzeti emlékhely. Az emlékezés mindig erősíti bennünk az összetartozás érzését, a nemzeti érzést, amelyre nagy szükségünk van.

Simicskó István felidézte a győztes ütközet eseményeit, méltatta Móga János katonai kiválóságát, a magyar honvédséget létrehozó 1848-as áprilisi törvényeket. Kifejtette: bár kevés idő, muníció állt rendelkezésükre, az épp megszületett magyar honvédség katonái, nemzetőrei mégis győztek. „Mi volt ennek a titka? Semmi más, mint a hazaszeretet, a lelki többlet, amire napjainkban is nagy szükségünk van. Sokszor csodákra képes ez az érzés, ami akkor tölt el bennünket, amikor veszély közeleg, amikor bajba kerülünk; és ilyenkor a magyar emberek képesek összekapaszkodni és győzni! Ez történt a pákozdi ütközet során is” – emelte ki a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára.

Hangsúlyozta: Batthyány Lajos miniszterelnöknek nagy szerepe volt abban, hogy mégis vállaltuk a küzdelmet. A Pákozdnál harcolók történelmi érdeme, hogy az akkori kor legtovább tartó forradalmát és szabadságharcát tudtuk megvívni. A ’48-as forradalom és szabadságharc a magyar nemzet öntudatra ébredésének eseménye volt. A nemzet születésének aktusa, egyben a magyar hadsereg születésnapja. A szabadság, a függetlenség fontos cél ma is – mutatott rá az államtitkár. – Nem kell hozzá forradalom, harc. A békés időszakban is sok-sok veszély leselkedik a magyar nemzetre. A természeti katasztrófákon kívül a globalizáció, amely értékeinket, hagyományainkat sebezheti meg, vagy akár tüntetheti el. Ezért szükség van olyan lépésekre, amelyek a nemzeti érzéseinket megerősítik, hagyományainkat, kultúránkat megóvja. A pákozdi példa bizonyítja számunkra, a mai kor emberei is fel tudják venni a vértet, hogy megmaradhassunk magyarnak az idők végezetéig – mondta befejezésül Simicskó István.

 (fotó: Tóth László)

Az eseményen dr. Görög István ezredes, a Katonai Emlékpark ügyvezetője köszöntötte az ünneplőket.  Dr. Horváth Pál nyugalmazott dandártábornok beszédében dr. Gyuricza Béla vezérezredesre, a Miniszterelnöki Hivatal volt politikai államtitkárára, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör örökös elnökére emlékezett.  Az emléktáblánál a honvédelmi tárca nevében dr. Simicskó István parlamenti államtitkár, Székesfehérvár helyőrség nevében pedig Kovács József altábornagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka helyezett el koszorút.

(fotó: Tóth László)

Takács János, Pákozd polgármestere ünnepi beszédében az emlékhely kialakításában tanúsított tízéves küzdelmet, az összefogást, valamint a Katonai Emlékpark szakrális hellyé válását hangoztatta, amelyet Pákozd harmadik győztes csatájaként említett. Kifejezte egyúttal reményét, hogy hazánk, s a Kárpát-medence valamennyi magyarja, diákja eljut egyszer Pákozdra.

Cser-Palkovics András – a Honvédség és Társadalom Baráti Kör elnökeként is  – a ’48-asok mellett az 1956-os hősökre is emlékeztetett. De arra a csaknem egymillió magyar katonára is, aki a két világháborúban áldozta életét. Szintén köszönettel illette az összefogást, továbbá utalt arra, hogy hamarosan - törvénybe iktatva - nemzeti emlékhellyé válik az emlékpark területe. Dr. Hermann Róbert, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettese – s mint 1848-49. tudós történész szakértője – Móga János kiemelkedő személyét mutatta be, főként annak okán, hogy a pákozdi fővezér eddig kissé háttérbe szorult. Hiszen idősen a királyi parancsokkal is szembeszállt, a Battyhány-kormány, illetve a Honvédelmi Bizottmány mellé állt, vagyis döntő szerepet játszott a szeptember 29-i győzelemben.

(fotó: Tóth László)

Az ünnepségen Varga Tamás, Simicskó István, Cser-Palkovics András és Takács János leleplezte Móga János mellszobrát, amelyet Árvai János alezredes, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem egykori tanára alkotott. A megemlékezők a kegyelet és emlékezés virágait, koszorúit elhelyezték az emlékoszlopnál is. A honvédelmi tárca nevében Simicskó István és Juhász István koszorúzott.

(fotó: Tóth László)

 

(kormany.hu; Zrínyi Média- Tamás Tibor)