Helyes az, hogy a művészek megpróbálnak minket, akik nem a művészettel foglalkoznak, elgondolkodtatni, az igazi értékekhez vezetni, az emberi, jó irányba befolyásolni- hangsúlyozta dr. Simicskó István. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a XVIII. Katonai Képzőművészeti Pályázat díjátadó ünnepségén köszöntötte a díjazottakat.
A „Pro patria et libertate” címmel meghirdetett pályázat eredményhirdetését november 25-én, pénteken tartották Budapesten, a Honvéd Kulturális Központ Stefánia-galériájában. A Rákóczi-szabadságharc befejezésének 300. évfordulója alkalmából meghirdetett pályázatra ötvennyolc pályamű érkezett, amelyből harminchármat állítottak ki, s közülük hat alkotót értékelt díjazásra érdemesnek a bíráló bizottság.
Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára köszöntőjében kiemelte: most a hadviselés művészei találkoznak a képzőművészetek alkotóival itt, a Stefánia-palotában, ahol hétről hétre többféle tehetség mutatkozik be és találkozik a közönséggel. A művészek lelki visszatükröződést fejeznek ki az adott közösség számára, jelzéseket fogalmaznak meg. Simicskó István hangsúlyozta: „helyes az, hogy a művészek megpróbálnak minket, akik nem a művészettel foglalkoznak, elgondolkodtatni, az igazi értékekhez vezetni, az emberi, jó irányba befolyásolni. Különösen fontos ez a mai rohanó, pragmatikus, pénzcentrikus világban”.
A honvédelmi tárca parlamenti államtitkára rámutatott: „ezek az alkotók a Rákóczi-szabadságharc kapcsán olyan időszakot jelenítenek meg, amely a hazafiság érzését, a nemzeti elkötelezettséget erősítik bennünk. Meg tudják jeleníteni ezt érzékeny világlátásukkal, művészetükkel, ami az emberi tehetség legmagasabb foka.”
Kertész László, a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus igazgatója, a szakmai zsűri elnöke értékelésében először is hangsúlyozta, hogy közel négy évtizedes múltra tekint vissza a honvédelmi tárca és a képzőművészeti lektorátus együttműködése, amelyet jelentőssé tesz a honvédség máig leglelkesebb támogatása. Az értékelésben kizárólag a művek minősége játszott szerepet, nem számít, hogy az alkotó profi vagy műkedvelő.
Az eredményhirdetésen honvédelmi miniszteri különdíjat vett át Széri-Varga Géza. A Honvédelmi Minisztérium, valamint a Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus különdíját Ferenczy Zsolt kapta. A honvédelmi tárca nívódíját Szepessy Bélának, Szabó Attilának és Török Tivadarnak adományozták. A Honvéd Vezérkar főnökének díját Zsankó Lászlónak ítélték oda.
A kiállítást Szunyoghy András grafikusművész nyitotta meg, hangsúlyozva, hogy a honvédség művészetpártolása kiemelkedő, másokkal összefogva igyekszik visszaszerezni a historikus képzőművészet régi rangját.
(kormany.hu; Zrínyi Média)