Minden területen fontos a kiszámíthatóság, de különösen fontos ez a honvédelmi költségvetés esetében – hangsúlyozta dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára június 29-én, a jövő évi költségvetésről szóló törvényjavaslat vitájában.
Egy szinte naponta változó európai gazdaságban a kiszámíthatóságot fontos szem előtt tartanunk. Úgy látom, hogy a kormányzat a költségvetés tervezésekor és a honvédelmi fejezet sarokszámainak megalkotásakor is erre törekedett – fogalmazott Simicskó István. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára hozzátette, a jövő évi honvédelmi költségvetésben az idei 233 milliárd forintos büdzséhez képest 1,7 százalékos növekedést szeretnének elérni: a támogatási főösszeg 214,5 milliárd forint lenne, amelyhez 23 milliárd forint bevételi főösszeg társulna.
A kormány már az indulásakor megfogalmazta a honvédelmi terület legfőbb célkitűzéseit, köztük az Önkéntes Tartalékos Rendszer kiépítését és bővítését – húzta alá Simicskó István, majd arról beszélt, hogy jelen pillanatban több mint hatezer regisztrált tartalékos katonája van a Magyar Honvédségnek, ám ezt tovább szeretnék bővíteni. A kormány a tárca törekvését támogatja, amelyhez 2,1 milliárd forint többletlehetőséget kínál. „Ez jelentős előrelépés lesz, és kellő garancia arra, hogy a tartalékos rendszer stabil lábon álljon” – mondta az államtitkár.
Simicskó István kitért arra, hogy egy fejezeti költségvetésen belül mindig fontos kérdés, hogy az adott területen milyen mértékben jelennek meg a személyi, a működési, a dologi kiadások és a fejlesztések. A honvédelmi tárcánál a személyi jellegű kiadások – a költségvetés egészét alapul véve – 48,6 százalékot tesznek ki. A működési és fenntartási költségek aránya 38,5 százalék, míg a fejlesztési jellegű kiadások – amelyben már benne van a Gripen bérleti díj is – 12,9 százalékot jelentenek.
A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára kiemelte: a Magyar Honvédség létszámának tekintetében szerény mértékű növekedést célzott meg a kormány; elsősorban a szerződéses állomány bővítésével kell számolni. Amíg a 2012-es költségvetés 25 255 fő foglalkoztatására nyújtott fedezetet, addig 2013-ban ez 25 480 főre ad lehetőséget– hangsúlyozta Simicskó István.
Felszólalásában az államtitkár kitért arra is, hogy a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok összevonása 1,4 milliárd forintos megtakarítást eredményezett. A szolgálatok ugyanakkor a teendőiket ugyanolyan hatékonysággal látják el, mint korábban, ám sikerült megszüntetni a párhuzamosságokat, valamint csökkenteni a vezetői szintek és a vezetők számát is.
(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)