Azt a hitet, a felismerés és megoldás képességét is tovább kell adni, amit annak idején a hadapródiskolák kifejlesztettek hallgatóikban, s amelyekkel megoldhatók a mai problémák- fogalmazott Dr. Simicskó István. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára e gondolatokat azon az ünnepségen mondta, amelyen a hadapródiskolák létrehozásának hetvenedik évfordulójára emlékeztek a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen.

Az 1941-től 1945-ig működött hat hadapródiskola létrehozásának hetvenedik évfordulójára emlékeztek szeptember 28-án a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem dísztermében. A jeles eseményen részt vett Schmittné Makray Katalin, a köztársasági elnök felesége, dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára és dr. Boross Péter volt miniszterelnök. Az eseményen ott volt dr. Szegő László dandártábornok, a Köztársasági Elnöki Hivatal főhadsegédje, Visi Tibor ezredes, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem megbízott főtitkára, Molnár Zsolt alezredes, az MH Ludovika Zászlóalj parancsnoka és dr. Szakály Sándor hadtörténész.

Simicskó István (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

Dr. Simicskó Istvánt köszöntőjében kiemelte: a XX. században nagyon nehéz időket élt meg ez a nemzedék, amiért csakis tisztelet és hála illeti valamennyiüket! A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára visszatekintve a magyar tisztképzés fényes múltjára hangsúlyozta: ezekben az iskolákban a hallgatók olyan jellemvonásokat, erkölcsöt tettek magukévá, amely a magyar haza díszére vált az első világháború végéig.

Az egykori növendékektől – mint tapasztalt férfiaktól – azt kérte az államtitkár, hogy a büszkén vállalható tartást, tudást, hazaszeretet adják tovább, mert azokra nagy szüksége van az új nemzedékeknek. Simicskó István hangsúlyozta: azt a hitet, a felismerés és megoldás képességét is tovább kell adni, amit annak idején a hadapródiskolák kifejlesztettek hallgatóikban, s amelyekkel megoldhatók a mai problémák. Ez a fajta honvédelmi nevelés napjainkban is alapvetően fontos.

(fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)Jelenünkről szólva az államtitkár aláhúzta: hazánk új honvédelmi vezetése elkötelezettje a honvédelemnek, a honvédelem nemzeti ügy! Ennek jelentőségére minél szélesebb társadalmi körben kívánják fölhívni a figyelmet. Ennek jegyében a honvédelmi tárca – anyagi áldozatot is vállalva – újra indítja a katonai középiskolai képzést, jövő évtől Debrecenben.

Tervezik, hogy fejlesztik a tartalékos rendszert is: a kormányzati ciklus végére 6-8 ezer fős állománnyal számolnak- hangsúlyozta Simicskó István.
Mindent megőriztünk, az életünk értelmét- a hazaszeretet, a hűséget, a bátorságot s a becsületet!- fogalmazott dr. Gál Attila nyugállományú ezredes, aki a Honvéd Hagyományőrző Egyesület nevében köszöntötte a jelenlévőket. Bajtársi szívvel emlékezett meg egykori katonadiák-társairól, akik életüket áldozták szolgálatuk során, illetve szétszórta őket a sors.

Szakály Sándor fiatal egyetemi hallgatóként kötelezte el magát a magyar honvédség ügyével, amikor a két világháború között folyó magyar tisztképzést – mint tudományos témakört – kezdte kutatni történészként. Beszédében áttekintette a tisztképzés, ennek részeként a szilárd alapokat lerakó hadapródiskolák történetét.

(fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

A megemlékezések, méltatások után Hende Csaba honvédelmi miniszter nevében Simicskó István az Aranykor kitüntető cím ezüst fokozatát nyújtotta át Horváth Gyula nyugállományú tüzér alezredesnek, Major Norbert Gusztáv nyugállományú műszaki alezredesnek, valamint Vécsey László nyugállományú gyorsfegyernemi alezredesnek. Ezután Nagy László, a HOHE alelnöke és Böjthe Tamás, a HOHE főtitkára emléklapokat nyújtott át a hat hadapródiskola egykori növendékeinek.

Társai nevében Boross Péter - egykori hadapród - mondott köszönetet a megemlékezésért. „A legfontosabb ezekben az, hogy különös kapocs köt össze bennünket – emelte ki a volt miniszterelnök –, hogy egymásra találtunk.” Szólt arról, hogy a hadapródok egy társadalmi hierarchia életképes tagjai voltak, mindig ott álltak az élen, hogy ez a haza megmaradjon, magyarul szólaljon meg.

Az ünnepi eseményen Kóczán Árpád nyugállományú alezredes, római katolikus tábori esperes tábori áldásban részesítette a megjelenteket. A Zrínyi Emlékkertben a névtelen katonai hősök emléktáblájánál a Honvédelmi Minisztérium nevében Simicskó István helyezte el az emlékezés koszorúját.

 (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)



(kormany.hu; Zrínyi Média – Tamás Tibor)