Dr. Simicskó István a honvédelmi minisztériumi államtitkárának napirend előtti felszólalása az Országgyűlésben, az árvízi védekezési feladatok végrehajtásáról.
Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mint az köztudott, természeti katasztrófa sújtja Magyarország jelentős területeit. Elemi csapás okozta veszélyhelyzet alakult ki az országban.
Tisztelt Országgyűlés! Jelenleg az ország 12 megyéjében, összesen 265 településen folynak védekezési munkálatok. A legsúlyosabb helyzet Borsod-Abaúj-Zemplén megyében alakult ki. Eddig 51 borsodi településen 3600 embernek kellett elhagynia az otthonát.
Tisztelt Országgyűlés! Az új kormány azonnal meghozta a szükséges és lehetséges intézkedéseket, amelyek az alkotmány 35. § (1) bekezdés i) pontjában rendelkezésre álltak. Annak érdekében tette meg ezeket a szükséges intézkedéseket a kormány, hogy a magyar emberek biztonságáról, életéről, értékeiről gondoskodjon.
Tájékoztatom önöket, hogy a Magyar Köztársaság honvédelmi minisztere, Hende Csaba úr utasítása alapján az árvíz sújtotta területekre kirendelt honvédségi erők létszáma június 6-án meghaladta a 3 ezer főt.
A ma reggeli helyzet szerint a Magyar Honvédség állományából 4490 fő került bevonásra az árvízi védekezési feladatok végrehajtásába.
Tisztelt Országgyűlés! A védekezést jelenleg 345 honvédségi technikai eszköz segíti: teherautók, gumicsónakok, helikopterek, kétéltű lánctalpas eszközök. A magyarországi folyók fő védvonalain 3088 kilométer hosszan van védelmi készültség. Ebből rendkívüli készültség van a Sajón, a Hernádon és a Zagyván Szászberek és Jásztelek között, valamint az állami védvonalakkal nem védett Bódva teljes hosszán. Harmadfokú készültség van a Dunán Dunaremete és Komárom között, a Tiszán Tiszatarján és Csongrád között, a Bodrogon, a Taktán, a Zagyva középső szakaszán, a Tarnán, a Hortobágy-Berettyó felső szakaszán és az Ipolyon. Az előzetes költségszámvetés alapján az eddigi költségek mintegy 103 millió 292 ezer forintra rúgnak.
Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Honvédség a 2004. évi CV. honvédelmi törvény 70. § (1) bekezdés h) pontja alapján komoly eszközökkel részt vesz az árvízi katasztrófavédelmi elhárítási feladatok végrehajtásában.
Tisztelt Országgyűlés! Ezúton is szeretném kifejezni köszönetemet a helytállásért, az emberfeletti áldozatos munkáért mind a Magyar Honvédség katonáinak, a rendőröknek, a katasztrófavédelmi hatóságok szakembereinek, a helyi védelmi bizottságok tagjainak, polgármestereknek és civileknek s az ott élő embereknek egyaránt.
Szeretném elmondani önöknek, a kormány mindent megtesz, hogy az árvíz sújtotta emberek biztonságáról gondoskodjon, és a helyreállítási munkálatokat mielőbb megkezdhessék.
Két dologra szeretném még felhívni a figyelmet. Egy olyan tényre, amely mindannyiunk számára közismert, ez Magyarország földrajzi elhelyezkedése, a Kárpát-medence vízgyűjtő területe, s ennek a területnek a sajátos jellege és jelentősége. Egy vízgyűjtő medence alján terül el Magyarország, és ez azt jelenti, hogy a jövőbeli árvízveszélyek elhárításában szükség lesz, szükség van a határokon átnyúló összefogásra a szomszédos országokkal együttműködve. Ehhez járul a klímaváltozás problémája, amely a szélsőséges időjárási körülményeket hozza magával az elkövetkezendő években. Ez bizonyos fokú kiszámíthatatlanságot okoz nyilván mindannyiunk számára. Nekünk az a dolgunk, az a kötelességünk, hogy annak érdekében, hogy az emberek biztonságáról időben tudjunk gondoskodni, figyelembe véve a rendkívüli időjárás viszontagságait is, a szomszédokkal együttműködve alakítsunk ki olyan biztonsági feltételeket, körülményeket mind a folyók szabályozásában, a töltések megemelésében, mind pedig a víztározók, a víztározó rendszerek kiépítésében, amely nemcsak magyarországi feladat, hanem a szomszédos országokkal való együttműködés feladata is.
Tisztelt Országgyűlés! Úgy vélem, hogy a biztonságpolitikai felfogásunkban új korszaknak kell megkezdődnie, amely azt üzeni számunkra, hogy persze reméljük és bízzunk a legjobban, de készüljünk fel a legrosszabbra is, és ilyenek a természeti katasztrófák. Ezt sajnos most nagyon sok ezer ember megtapasztalhatta.
Véleményünk szerint folytatni kell az Orbán-kormány időszakában megkezdett töltés- és víztározó-feladatok elvégzését, folytatni kell a Vásárhelyi-tervet.
(Forrás: parlament.hu)