A NATO szeptember elején tartandó walesi csúcstalálkozóját készítik elő az atlanti szövetség tagországainak vezérkari főnökei szerdán Brüsszelben megkezdett kétnapos tanácskozásukon, amelyen Magyarországot dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök képviseli.

Az ülésen Knud Bartels dán tábornok, a NATO katonai bizottságának a vezetője elnököl. Az idei év fontos mérföldkő az észak-atlanti szervezet számára. A NATO idén a tervek szerint befejezi legnagyobb - saját területen kívüli - katonai műveletét, az afganisztáni ISAF missziót. Ez a tény már önmagában is arra ösztönzi a szövetséget, hogy a jövőben többet foglalkozzon saját biztonságával, és sűrűbb, intenzívebb gyakorlatozással pótolja az erők együttes alkalmazásának azt a 2015-től kieső tapasztalatát, amelyet az afganisztáni tevékenység jelentett eddig.

(fotó: www.nato.int)

Ehhez járult egy korántsem tervezett fejlemény, az ukrajnai válság, az agresszív orosz fellépés, amelynek nyomán még inkább felértékelődik a NATO számára a szervezet alapvető feladata, a tagországok kollektív védelme. Az európai stabilitás megnövekedett mértékű orosz veszélyeztetése miatt az atlanti szövetség nem csupán több hadgyakorlatot tervez, hanem erősíti is tartós jelenlétét keleti tagállamaiban.

(fotó: www.nato.int)

Eközben a katonai képességek finanszírozása terén az atlanti szervezet eljutott arra a pontra, amikor már nem folytatható tovább a védelmi költségvetés további csökkentése a gazdasági válságra hivatkozva. Oroszország és Kína egyaránt jelentős ütemben fegyverkezik, és emiatt a NATO sem maradhat tétlen. Ugyanakkor az atlanti szövetségen belül hatalmas aránytalanságok keletkeztek a védelmi erőfeszítéseket illetően: az Egyesült Államok egymagában immár a közös védelmi terhek háromnegyedét vállalja magára, holott korábban az európaiak még a terhek mintegy egyharmadát állták.

(fotó: www.nato.int)

(MTI)