Katonai tiszteletadással helyezték végső nyugalomra - életének 70. évében, betegségben elhunyt - Németh Sándor nyugállományú vezérezredest, a Magyar Honvédség korábbi vezérkarfőnökét a budapesti Angeli úti urnatemetőben, május 17-én délelőtt.

Temetésén beszédet mondott dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, ravatalánál díszőrséget álltak a tábornoki kar megjelent tagjai, volt bajtársai. Ott voltak a végtisztesség megadásánál a Magyar Honvédség egykori parancsnokai, vezérkari főnökei is.

Fényképezte: Galovtsik Gábor

Ha valaki távozik az élők sorából, aki szívünknek kedves volt, kicsit vele halunk mi is, hiszen a gyász fájdalmát szívében érzi az ember. És mi szívünkben érezzük, hogy gyászolunk, mert elment közülünk valaki. Egy kiváló honvéd vezérkarfőnök. Egy odaadó édesapa, egy szeretetre méltó nagypapa, egy igaz barát, aki nagyszerű emberi tulajdonságok birtokosa volt. Halk szavú, szerény, segítőkész, kiegyensúlyozott, megértő és toleráns – kezdte beszédét Benkő Tibor vezérezredes, majd így folytatta: „fájdalmas kötelességemnek teszek eleget, amikor a gyászoló család, rokonok, pályatársak, barátok, a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetése nevében elköszönök drága halottunktól. A mindig emberséges, a fáradtságot és tétlenséget nem ismerő katonától, akit tisztelt és nagyra becsült mindenki, aki csak ismerte.

Fényképezte: Galovtsik Gábor

A vezérkari főnök méltatta az elhunyt katonai pályafutását, kiemelve annak legjelentősebb állomását. „A több mint három évtizedes katonai szolgálat csúcsát jelentette, amikor 1994. november elsejei hatállyal a Magyar Köztársaság elnöke kinevezte a Honvéd Vezérkar főnökévé, a Magyar Honvédség parancsnokának első helyettesévé. Emberi tulajdonságairól szólva Benkő Tibor hangsúlyozta: „a tábornok úr olyan vezető volt, aki úgy tudott követelményt támasztani, fegyelmet tartani, hogy közben élvezte beosztottai bizalmát és tiszteletét. Elismerés övezte emberségéért, tiszttársai iránti segítőkészségéért. Számunkra iránymutatásul szolgál katonai példamutatása, a szakma iránti tisztelete, követelménytámasztása, és mindvégig emberséges vezetői felfogása. Katonai hitvallásában ő maga így fogalmazott: Nagyon magasztos hivatás katonának lenni. Az ország védelme mindenkor alapvető feladat, amire mi külön jelentkeztünk, önként vállaltuk és ezt híven kell teljesíteni. A vezérezredes úr felkészültségét, vezetői gyakorlatát és tapasztalatait nyugállományba vonulása után is hasznosította. Közösségért érzett felelősségét, tenni akarását mindvégig megőrizte.”

Fényképezte: Galovtsik Gábor

„Szomorúan vesznek tőle búcsút rokonai, barátai, volt katona- és munkatársai, volt osztálytársai, tisztelői és ismerősei. Tisztelt tábornok úr, végezetül én is búcsúzom. Hálás vagyok a sorsnak, hogy ismerhettelek, hogy katonád lehettem, egy olyan nagyszerű ember katonája, aki tisztességben élt és halt meg, mint azok, akik életüket a hazáért, mások szolgálatáért szentelik… Tisztelt tábornok úr! Köszönjük áldozatos szolgálatod, Isten veled, nyugodj békében!”- búcsúzott a Honvéd Vezérkar főnöke.

Az elhunyt végső nyughelyén – a volt bajtársak, iskolatársak nevében Scharrer János nyugállományú vezérőrnagy mondott beszédet. „Volt csapattiszt, katonadiplomata, a Magyar Honvédség legelső katonája, s mindeközben mindig megmaradt Németh Sanyinak… Csak az hal meg, akit elfelejtenek, mi sohasem felejtünk” – ígérte meghatottan a nyugállományú tábornok.

Fényképezte: Galovtsik Gábor

A díszsortüzek hangjai mellett helyezték földbe a Németh Sándor nyugállományú vezérezredes hamvait tartalmazó urnát, s a sírhelyet csakhamar elborították a kegyelet koszorúi, az emlékezés virágai.

(kormany.hu; Zrínyi Média- Zilahy Tamás)