A 3. számú Kiképző, Oktatási és Regeneráló Központ adott otthont annak a háromnapos továbbképzésnek, amelyet az MH Támogató Dandár vezetőinek, parancsnokainak tartottak szeptember 12-14. között Mályiban. Az évente megtartott képzés segít a változások figyelemmel követésében, az egységes értelmezés elsajátításában, az alegységek tevékenységeinek megismerésében, valamint biztosítja a vezetők hatékonyabb és eredményesebb felkészültségét.

Kun Szabó István dandártábornok, az MH Támogató Dandár parancsnoka megnyitójában hangsúlyozta: a dandár egy olyan alakulat, amelynek a mindennapi életéhez szorosan kapcsolódik a protokoll és a hozzákapcsolódó eljárási rend. Ezért is szükséges, hogy minél alaposabb ismereteket szerezzenek ezen a területen. Görög Ibolya protokollszakértő hasznos információkkal szolgált és tanácsokat adott. A nap további részében az osztályba sorolás rendjét és az ezzel kapcsolatos tapasztalatokat ismertették, valamint részletes tájékoztatást adtak a közbeszerzési eljárás lefolytatásáról, az illetékességgel rendelkezők hatásköréről, jogosultságáról és a különböző fogalmak közötti különbségekről.

(fotó: MH Támogató Dandár)

A második napon a résztvevők áttekintették az új Nemzeti Alaptörvényt. Kun Szabó István dandártábornok felhívta a figyelmet arra, hogy az alaptörvényt és a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló előírásokat mindenkinek kötelező ismernie; fordítsanak kellő időt azok tanulmányozására! A továbbiakban értékelte az eltelt időszak munkáját és ismertette a további feladatokat. Kiemelte, hogy a megalakult Helyőrségi Művelődési Tanács fontos szerepet fog vállalni a helyőrség életében. A parancsnok meg szeretné mutatni a budapesti lakosoknak: a katonák jelen vannak a társadalomban! Évente több alkalommal térzenét fognak adni a katonazenészek, az utcákon gyakoribbak lesznek a rendészek járőrözései. Szeretné tudatosítani, hogy katasztrófahelyzetben is számíthat a honvédségre a lakosság! A helyőrségben élő katonacsaládok részére évente két alkalommal ingyenes hangversenyt biztosít a Honvéd Kulturális Központ közreműködésével. Reményei szerint, a régen elfeledett helyőrségi bál hagyományait is újjáélesztik. A nap további részében az MH Kelet-Magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokságtól érkeztek vendégelőadók, valamint a dandár állományából tartottak tájékoztatókat. Ismertették három alegység gazdálkodását, valamint azokat a lépéseket, amelyek a takarékosság jegyében születtek.

Orosz Zoltán altábornagy előadást tart (fotó: MH Támogató Dandár)

Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnök helyettese - a felkérésnek eleget téve - előadásában a Magyar Honvédség jelenlegi helyzetéről szólt. Kitért a missziós feladatokra, a jelenlegi átszervezésekre, azokra a tényezőkre, amelyek indokolják a döntéseket. A harmadik napon a Nemzeti Honvéd Díszegységet mutatták be, a működését és a következő évre tervezett változásokat ismertették. Kaiser Ferenc a ZMNE Hadtudományi Doktori Iskola témavezetője a víz jelentőségéről beszélt összefüggésbe hozva azt a népességrobbanással, a klímaváltozással és a környezetszennyezéssel. A figyelemfelhívó és elgondolkodtató előadást követően a kiégés kezeléséről és a megelőzési lehetőségekről volt szó.

A továbbképzés befejezéseként Labádi Lóránt mérnök ezredes, az MH TD törzsfőnöke elismerésének adott hangot a színvonalas előadásokkal kapcsolatban, megköszönte a segítséget a képzés lebonyolításában résztvevő szakembereknek.

(kormany.hu; MH Támogató Dandár- G.I.)