A múltat megismerni, betekinteni az előző korok, korszakok katonai eseményeibe, szokásaiba, megismerni a felszereléseket- nagy élmény egy katona számára, hiszen saját munkájának, hivatásának korai, történeti szeletét láthatja viszont. A szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred katonái közül egy csoport az elmúlt héten - törzskiképzés keretében - ellátogatott a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumba.

Dr. Markó György ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokhelyettese előadásában ismertette a szervezet felépítését, működését. Részletes tájékoztatást adott a Múzeum, a Hadtörténeti Intézet, a Hadtörténelmi Levéltár és Irattár feladatáról, tevékenységéről. Elmondta, hogy a múzeumban a Rákóczi szabadságharc végétől, 1711-től gyűjtött kiállítási tárgyak láthatóak. A tárlat különlegessége az, hogy rendelkezik az összes, eddig kiadott katonai szabályzattal.

(fotó: MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred)

A bemutatóhelyeken dr. Ravasz István alezredes, a múzeum tudományos titkára vezette végig a csoportot. Az  első helyszínen, az udvaron látható volt az SZ-100 elektromos jelzőrendszer egy részlete. Mint „vasfüggöny”, mindenki számára ismerős volt, hiszen a rendszert 1965. és 1969. között 356,7 kilométer hosszúságban építettek ki az osztrák-magyar államhatár mentén. Az I. majd II. világháborús kiállítótermekben korabeli fegyvereket, harci eszközöket, ruházati és felszerelési anyagokat mutattak be, amelyeket katonaszemmel vizslattak a jelenlévők. Látható volt például a vízhűtéses géppuska, amelyről kiderült az, hogy fagyos környezetben a hűtőrendszerét borral, vagy pálinkás vízzel töltötték fel.

(fotó: MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred)

Ravasz István alezredes ismertetőjében külön kiemelte az I. világháborúban, a Kárpátokban, a magyar műszakiak által megépített Árpád-vonalat, amely az egyetlen erődrendszer volt, amelyet nem tudott az ellenfél elfoglalni. A fegyvergyűjteményből rendezett bemutatón Soós Péter százados, a múzeum fegyvertörténeti osztályvezetője kalauzolta végig a katonákat, akik minden fegyvert kézbe is vehettek, kipróbálhatták.

 

(kormany.hu; MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred)