Magyarok a békefenntartásban címmel jelent meg Kiss Zoltán László könyve, amelynek a bemutatóját tartották tegnap, március 23-án a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem könyvtárában.

A kötetet dr. Isaszegi János nyugállományú okleveles mérnök vezérőrnagy mutatta be. Az ismertetőben elmondta: a napokban megjelent mű első részében a szerző a XIX. századig visszanyúló békefenntartói tevékenység eddigi történetét tekinti át, amely óriási változásokon, fejlődésen ment keresztül. Mint ismert, a békefenntartást magyar találmánynak tekintik, amelynek kezdete 1897-re nyúlik vissza. Nagy erénye a könyvnek, hogy gyakorlati összefüggéseket is vizsgál a szerző.

Továbbá olyan katonaszociológiai vizsgálat eredményei is olvashatóak a kötetben, amelyet a közelmúltban végeztek el. Több mint ezerhétszáz hivatásos és szerződéses katonát, valamint rendőrt, közalkalmazottat, köztisztviselőt és az érintettek családtagjait kérdezték meg. A válaszadók megosztják az olvasókkal a tapasztalataikat. Mint azt a tábornok elmondta, a vizsgálat során feltárt tények reális és hiteles képet alkotnak a békeműveletekben részt vevő katonáink aktuális helyzetéről, ezzel is hozzájárulva az eredményes felkészítéséhez és a szolgálat végrehajtásához.

Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke írt előszót a kötethez, a könyv a Zrínyi Kiadó gondozásában jelen meg.

(kormany.hu; Zrínyi Média-Zilahy Tamás, fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)