Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoport egészségügyi központja folyamatosan készen áll a szövetséges erők sérültjeinek fogadására és ellátására. Emellett jut idő az egészségügyi ismereteik bővítésére és átadására is. Ennek szellemében rendszeresen tartanak felkészítő foglalkozásokat a CLS (Combat Life Saver - Harctéri életmentő katona) katonák részére.
Sorozatunk a katonai élet örömeit, feladatait mutatja be…

Harctéri életmentő katona az állománynak az a tagja, aki egészségügyi szakképesítéssel nem rendelkezik, azonban a Magyar Honvédség, illetve a szövetséges fegyveres erők által szervezett egészségügyi szakkiképzésen eredményesen részt vett.
Az egészségügyi központ parancsnoka adott bővebb tájékoztatást a harctéri életmentőkről.


- Mi tette szükségessé az ilyen jellegű kiképzést, hiszen a Magyar Honvédség rendelkezik egészségügyi katonákkal?

- Korábban is voltak a Magyar Honvédségben hasonló képességű katonák, csak akkor „nem szervezetszerű sebesültvivő katonának” hívták őket. Fő feladatuk - a hagyományos hadviselés során - a sérült bajtársak elsősegélyben részesítése és eljuttatása a „sebesültgyűjtő fészekbe”.
Az aszimmetrikus hadviselés megjelenése szükségessé tette e katonák tevékenységének és kiképzésének átalakítását. Jelenlegi megnevezésük: „harctéri életmentő katona” . A feladatuk alapvetően a bajtárs első életmentő ellátása a harctéri sérültellátás elveinek megfelelően, az egyéni egészségügyi felszerelés és a harctéri életmentő felszerelés használatával. Feladatuk továbbá az egészségügyi szakszemélyzet tevékenységének támogatása.

- Miért fontos, hogy rendelkezzenek ilyen ismeretekkel?

- A harci tapasztalatok alapján a sebesült katonáknál az első 10 perc a legkritikusabb az életben maradás szempontjából! Kellenek tehát olyan katonák, akik képesek a sérülés helyén 10 percen belüli hatékony ellátásra - a harctéri sérültellátás elveinek megfelelően, az egyéni egészségügyi felszerelés és a harctéri életmentő felszerelés használatával - az egészségügyi szakszemélyzet megérkezéséig.



- Milyen ellátást tudnak nyújtani azok, akik a felkészítésen részt vesznek?

- Széleskörű ismeretekkel kell, hogy rendelkezzenek. Képesnek kell lenniük azt minden körülmény között alkalmazni. Ezek a következők:

1. a rendszeresített elsősegélynyújtó felszereléseket ismerni és alkalmazni,
2. a katonai tevékenységek során önállóan elsősegélyt nyújtani, valamint a sérülteket, betegeket szaksegélyre előkészíteni,
3. sérültosztályozás alapjait ismerni, alkalmazni
4. sérült mentési technikákat ismerni és alkalmazni,
5. az emberi test felépítését és működését alapszinten ismerni,
6. sérült, beteg személy vizsgálatának menetét alapszinten ismerni és alkalmazni,
7. vérzéscsillapítás folyamatát ismerni és alkalmazni,
8. különböző sebellátásokat ismerni és alkalmazni,
9. a kivérzéses sokkos állapotot felismerni, alapszintű ellátást biztosítani,
10. a különböző testrészek sérüléseit felismerni, és alapszintű ellátást biztosítani,
11. csont és ízületi sérüléseket felismerni, és alapszintű ellátást biztosítani,
12. mérgező növények okozta betegségeket felismerni, és alapszintű ellátást biztosítani,
13. a veszélyes állatok csípése, harapása, marása okozta betegségeket, sérüléseket felismerni, és alapszintű ellátást biztosítani,
14. a harctéri stresszt felismerni, és a katonatársakat pszichésen támogatni,
15. hőártalmakat felismerni, és alapszintű ellátást biztosítani,
16. atom-nukleáris-vegyi-biológiai (ABV) fegyverek által okozott sérüléseket felismerni, és alapszintű ellátást biztosítani,
17. a rendszeresített önampullákat ismerni és alkalmazni,
18. alap szintű újraélesztést végezni,
19. alapszintű légútbiztosító eszközöket alkalmazni.

- Milyen felszereléssel rendelkeznek a CLS- katonák?

- A Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoport Egészségügyi központja rendelkezik az amerikai haderőben rendszeresített CLS- készlettel, amelyet a katonák rendelkezésére bocsátunk a feladatok végrehajtása során. Más missziókban és honi területen - ennek megfelelően - magyar egészségügyi anyagokból kialakított egészségügyi felszerelési listát állítottak össze.

- Lelki erőt ad ez a katonatársaknak?

- A katonák tudatában vannak annak, hogy a CLS- katona, azaz bajtársuk szükség esetén képes életmentő beavatkozások végrehajtására, amely lehetővé teszi túlélésüket harci körülmények között.

- Mi az összefüggés a sebesültek ellátásának színvonala és a harci morál között?

- Helyesbítenék: nem a sérültellátás színvonala, hanem az egészségügyi biztosítás szervezettsége, hatékonysága, a humán és az anyagi technikai egészségügyi erőforrások biztosítottsága ad megfelelő hátteret a katonai tevékenység végrehajtásához, amely növeli a harci morált. A katona tudja ugyanis, ha megsérül, lesz, aki ellátja, kimenti, stabilizálja, magasabb szintű egészségügyi ellátó helyre szállítja, megoperálja, és honi területre hazaszállítja!

 

A sorozat eddig megjelent írásai:

Az újjáépítést támogatva

Interjú Molnár Mihály őrnaggyal

(kormany.hu; PRT-szóvivő)