Sorozási gyakorlatot tartottak a Magyar Honvédség (MH) debreceni sorozóközpontjában csütörtökön, hasonlóra több, mint 10 éve nem volt példa a hadseregben - közölte Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke a helyszínen, az MTI érdeklődésére.

A jelenleg 29 ezer fős Magyar Honvédség békeidőben el tudja látni a feladatát, de különleges helyzetben – veszélyhelyzet, szükségállapot, megelőző védelmi helyzet, rendkívüli állapot és váratlan külső támadás esetén – szükség van további önkéntes tartalékosokra és a törvényi hadkötelezettség alapján besorozott katonákra – tette hozzá a tábornok.

Ez utóbbiak sorozási folyamatát gyakorolják a szakemberek Debrecenben, ahol orvosok, pszichológusok és honvédségi szakemberek részvételével három sorozási bizottság dönt a fiatalok alkalmasságáról. A sorozáson – hivatalos nevén a "Feltöltés" szimulációs hadkiegészítési gyakorlaton - hetven, önkéntesen jelentkezett középiskolás, illetve egyetemi hallgató vesz részt a sorozási folyamatban.

A hadkiegészítési gyakorlat része az Active Guardian 2013 elnevezésű, műveleti vezetési rendszert tesztelő három hetes nemzetközi gyakorlatnak – jelezte Benkő Tibor.

A vezérkari főnök a sorozást megelőző előadásában emlékezetett rá, hogy a Magyar Honvédség tartalék ereje két komponensű: egyrészt az önkéntesség elve alapján szervezett önkéntes védelmi tartalékból, valamint önkéntes műveleti tartalékból áll, másrészt a törvényi hadkötelezettség alapján, a kiképzett tartalékosokból és a potenciális hadkötelesekből.

Ismertetése szerint utóbbiakról a sorkatonaság eltörlésével "megfeledkeztek", így fordulhatott elő, hogy volt olyan időszak, amikor összesen 18 kiképzett tartalékosa volt a Magyar Honvédségnek. Hozzátette: terveik szerint 2014 végére 8 ezerre töltik fel a tartalékosok számát, jelenleg már több, mint 5 ezer tartalékosuk van.

A Magyar Honvédség ma már képes arra, hogy az ország fegyveres védelmi tervében rögzített bármilyen helyzetben megfelelő létszámú hivatásos, szerződéses, önkéntes tartalékos és hadkötelezettség alapján sorozott katonai erőt biztosítson – mondta el az MTI érdeklődésére Benkő Tibor.

A debreceni gyakorlaton interaktív formában mutatták be a hadkötelezettség bevezetését követő folyamatokat egészen a hadkötelesek sorozásáig. A sorozáson megjelent önkéntesek a KatonaSuli programban részt vevő középiskolások és felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók, köztük önkéntes műveleti tartalékosok voltak – közölte Nagy Zoltán alezredes, a debreceni toborzó és sorozóközpont parancsnoka az MTI-vel.

(MTI)