2011. január elsején Magyarországon létrejött az önkéntes tartalékos rendszer, a Magyar Honvédség ötvenhét objektumában tartalékos katonák vették át azok őrzését. A Magyar Honvédség – az Országgyűlés felhatalmazásával – megkezdte a védelmi tartalékos rendszer felállítását…

Budapesten, Győrben és Debrecenben 2011. január 2-án mutatkoztak be a nyilvánosság előtt az önkéntes védelmi tartalékosok. Az MH Támogató Dandár Budaörsi úti laktanyájában katonai tiszteletadással fogadták dr. Benkő Tibor vezérezredest. A Honvéd Vezérkar főnöke – dr. Szarka Gábor kabinetfőnök, Juhász István vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója, valamint a Honvédelmi Minisztérium több képviselőjének társaságában – megtekintette az őrségváltást az objektum bejáratánál.

Dr. Benkő Tibor köszöntőjében elhangzott: január elsejétől ötvenhét katonai objektum bejáratát őrzik immár fegyveres védelmi tartalékosok. A rendszer első elemének létrehozása nem jelent további kiadást, hiszen az őrző-védő cégekkel kötött szerződések 2010. december 31-én lejártak, lehetőség nyílt – a korábban betervezett anyagi ráfordítással - az új rendszer megteremtésére.

A védelmi tartalékosok fegyveres őrei az objektumoknak. Ez békehelyzetben kényszerítő eszközt (gumibotot) és oldalfegyvert (pisztolyt) jelent. Minősített esetben a tartalékosok a fegyverszobából vehetik magukhoz az AK–63-as gépkarabélyt – amelynek használatára ki is lettek képezve – és az éles lőszert.

Míg tavaly csak 18 tartalékos katonája volt a honvédségnek, addig 2011 első napjaiban már több mint 2000 tartalékos teljesít szolgálatot a laktanyáinkban. Ebben az esztendőben a fegyveres biztonsági őrökkel őrzött objektumok száma 14-ről 57-re emelkedik. Így a jelentős objektumait saját maga védi a Magyar Honvédség. A következő ütemben - 2013 végéig - a katasztrófavédelmi feladatokban való közreműködés képességének kialakítására kerül majd sor.

A Kormány és a honvédelmi vezetés stratégiai célkitűzése valósult meg azzal, hogy létrejött a működőképes önkéntes tartalékos rendszer. A fő lépés tavaly decemberben az Országgyűlésben történt meg, amikor a képviselők – kétharmados többséggel - módosították a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvényt. Ezt megelőzően november-decemberben megkezdődött a védelmi tartalékosok kiképzése. A felkészítés 2-3 napos általános katonai kiképzésből, szolgálati szabályzatismeretből, alaki, híradó és egészségügyi, valamint lövészeti kiképzésből állt.

Erősödik az objektumok biztonsága, az önkéntes védelmi tartalékosok pedig már békeidőszakban begyakorolják a minősített időszakban végrehajtandó feladatokat. A védelmi tartalék felállításával a katasztrófavédelemi feladatokat, illetve az úgynevezett honvédségi „kritikus infrastruktúra” védelmét lehet hatékonyan végrehajtani. Rendkívüli helyzetekben a tartalékos rendszer azonnal bevethető. A védelmi tartalék a Befogadó Nemzeti Támogatási feladatok ellátásában is alkalmazható. Az önkéntes tartalékos rendszer bevezetésével hazai területen is létrejön az „Erők megóvása” (Force protection) képesség.

(HM Sajtóiroda)